Γράφει ο Giorgos Chrl

Ένας κάκιστος Παναθηναϊκός γνώρισε την τέταρτη του ήττα στην Ευρωλίγκα, αυτήν την φορά εντός έδρας. Δυστυχώς, η Λοκομοτιβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε από το ΟΑΚΑ απέναντι σε έναν κάκιστο Παναθηναϊκό, ο οποίος καλείται να ανασυνταχθεί σύντομα αν θέλει να μην χάσει το τρένο για το τοπ 16.

Στα του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ μαγκωμένος και βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Η είσοδος του  Διαμαντίδη και η πιεστική άμυνα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -4 στο ημίχρονο (29-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και πέρασε μπροστά στο σκορ, καθώς η καλή του άμυνα συνεχίστηκε και με μπροστάρηδες τους Φελντέιν, Καλάθη έδειξε ότι μπορεί να αφήσει πίσω το κακό πρώτο ημίχρονο. Από εκεί όμως και έπειτα, ανέλαβε δράση ο Μαλκομ Ντιλέινι. Ο MVP του Οκτωβρίου, μέσα σε μία περίοδο πέτυχε 20 πόντους και έβαλε ξανά τον Παναθηναϊκό στο κυνήγι του σκορ.

Όσο και αν προσπαθούσαν οι πράσινοι, ήταν αδύνατο να πάρουν το προβάδισμα από τους Ρώσους, καθώς η άμυνα "έμπαζε" συνεχώς, τα τρίποντα των παικτών της Λοκομοτίβ Κουμπάν ήταν εύστοχα και ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις στο σκορ μόνο από τον Φελντέιν. Το τελικό αποτέλεσμα αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα και η επικράτηση για τους Ρώσους ήταν δίκαιη.

Τι γίνεται τώρα; Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην τέταρτη θέση μαζί με την Καρσίγιακα και την άλλη αγωνιστική πηγαίνει στην φλεγόμενη Σμύρνη για ένα ματς ζωής ή θανάτου. Άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης δε υπάρχει και αυτό καλούνται να το βάλουν καλά στο μυαλό τους όλοι.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-33, 54-59, 71-77.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 14 (3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 11 (1), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 7

Λοκομοτίβ Κούμπαν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 23 (4), Σίνγκλετον 6, Ντρέιπερ 10 (3), Κλαβέρ 13 (1), Μπίκοφ, Βορόνοφ, Ζουμπκόφ 5 (1), Φεσένκο 4, Μπροέκχοφ 16 (4)

ΥΓ: Δεν χρειάζεται να πω τα ίδια. Όσο ο Γιαννακόπουλος πετάει... αετό, τόσο οι σφαλιάρες θα συνεχίζονται. Η ομάδα νοσεί βαριά στα γκαρντ και στο 4,5, αλλά κάποιοι αρνούνται να το δουν. Ελπίζω να μην έρθει η πραγματικότητα και μας χτυπήσει κατακούτελα.

ΥΓ2: Ο Παππάς στην Τουρκία θα είναι στην αποστολή. Μακάρι να μπορέσει να βοηθήσει, γιατί με 3 γκαρντ, δεν πας ΠΟΥΘΕΝΑ.

**** Επειδή δεν παρουσιάζει τίποτα να γράψω και εγώ ένα άρθρο (Αλέξανδρος) προκειμένου να εκφράσω την απογοήτευσή μου, με την ανοχή του συντάκτη του κειμένου, θα προσθέσω τη δική μου μικρή παρένθεση.