Καλησπέρα κύριοι, ο Παναθηναϊκός μας παρά την αδιαμφισβήτητη αξία του αντιπάλου του και την "ψυχρή" Λεωφόρο λόγω τιμωρίας, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 και να ξεκινήσει με το δειξί τη σειρά των τεσσάρων αγώνων, που θα αγωνιστεί χωρίς τον κόσμο του.

Ο παίκτης που με την πώλησή του, αναμένεται να διευκολύνει την διοίκηση να αντεπεξέλθει στις οικονομικές της υποχρεώσεις, ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ο κορυφαίος του παιχνιδιού, αφού όχι μόνο σκόραρε, αλλά έδωσε και έτοιμο γκολ στον Νίκο Καλτσά. Από κοντά και οι Ζέκα, Εσιέν, Σάντεθ.

Ο επιθετικός των «πρασίνων» έχει σκοράρει 8 τέρματα, σε ισάριθμα διαφορετικά παιχνίδια και με εξαίρεση τον αγώνα στην Τούμπα, σε όλα τα υπόλοιπα ματς όποτε σκόραρε, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη.

Αυτό σημαίνει πως οι «πράσινοι» έχουν πάρει το 87,5% των αγώνων (7 στους 8) στους οποίους έχει σκοράρει ο 23χρονος στράικερ. Είναι αξιοσημείωτο πως ο Καρέλης έχει ισορροπία στο σκοράρισμα, στα εντός και εκτός έδρας αφού έχει σημειώσει από τέσσερα μέσα και μακριά από τη Λεωφόρο, ενώ σημείωσε για 2η φορά γκολ στο ίδιο λεπτό φέτος, αφού στο 72΄είχε βάλει γκολ και στη Λεωφόρο.

Επιπλέον το ακόμα πιο σημαντικό, είναι πως ο Καρέλης έχει φέτος συμμετοχή σε πάνω από τα μισά γκολ των «πρασίνων». Με την ασίστ που έβγαλε στον Νίκο Καλτσά, έφτασε τις τρεις ασίστ και με αν όλα αυτά τα υπολογίσει κανείς αθροιστικά, ο 23χρονος φορ, έχει συμμετοχή στα 11 από τα 20 φετινά τέρματα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά οι αγώνες στους οποίους έχει σκοράρει φέτος ο Καρέλης:

1η αγωνιστική: Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 1-2 (το γκολ της ισοφάρισης στο 51’)
2η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Καλλονή 4-0 (το 1-0 στο 8’)
4η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 3-0 (το 2-0 στο 14’)
7η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννενα 3-1 (το 1-0 στο 17’)
8η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1 (μείωσε σε 3-1 στο 74’)
10η αγωνιστική: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 1-2 (ισοφάρισε σε 1-1 στο 72’)
13η αγωνιστική: Βέροια – Παναθηναϊκός 0-1 (στο 86’)
14η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης 2-0 (το 1-0 στο 72’)

Με γκολάρα λοιπόν του Έλληνα φορ και ασίστ στον (εξαιρετικό όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 46’) Καλτσά στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης και μείωσε στο -2 από την ΑΕΚ.

«Μεταμορφώθηκε» το τριφύλλι στην επανάληψη με την είσοδο του δεύτερου σκόρερ του, αλλά και την… απελευθέρωση των Πέτριτς-Καρέλη, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Βοήθησε πολύ ο ανεβασμένος Εσιέν!

Οι Αρκάδες είχαν δοκάρι στο 91’ σε καρφωτή κεφαλιά του Κουρμπέλη, που θα μπορούσαν να ‘χαν «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας στη Λεωφόρο, ενώ κι ο Στιλ επενέβη όποτε χρειάστηκε.

Ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές από τη νίκη του Παναθηναϊκού και την εμφάνιση τόσο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, όσο και σε μεγάλο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου παρουσιάστηκε ο Αντρέα Στραματσόνι.

«Για 25λεπτά είχαμε καλή προσέγγιση όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, χωρίς να ξέρω τον λόγο. Οι παίκτες μου το κατάλαβαν και στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε αρκετή ενέργεια και βγάλαμε ευκαιρίες απέναντι στον Αστέρα, που είναι μια πολύ καλή ομάδα. Είμαι κάπως αναστατωμένος για την τελευταία ευκαιρία του Αστέρα (δοκάρι του Κουρμπέλη κι εν τω σκορ ήταν 1-0), οι καλές ομάδες δεν δίνουν τέτοιες ευκαιρίες στον αντίπαλο».

Παναθηναϊκός: Στιλ, Σάντσεθ, Βέμερ (78’ Μαρινάκης), Νάνο, Κουτρουμπής, Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς, Αμπέντ (46’ Καλτσάς), Καρέλης, Πέτριτς (87’ Ταυλαρίδης)

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Ντουντού (76’ Παπαδόπουλος), Μάσα, Φερνάντες (69’ Αλόκο), Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Γιαννούλης, Μπερτόλιο (59’ Χαμντανί), Κουρμπέλης, Λούι, Γιάννου.

Τα της συνελεύσεως θα τα συζητήσουμε αύριο με ηρεμία....σήμερα ας κρατήσουμε τους 3 βαθμούς.