Καλησπέρα κύριοι, σε ένα ματς που επί 45 λεπτά (πρώτο ημίχρονο) ήταν η απόλυτη κακοποίηση του ποδοσφαίρου, ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος την αποβολή του παίκτη των Ιωαννίνων Καρανίκα, επικράτησε του ΠΑΣ με 1-2 και "καθάρισε" την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου από σήμερα.

Δυστυχώς αυτή η πρόκριση δεν ήταν "αναίμακτη" καθώς ο τραυματισμός του Σέρχιο Σάντσεθ στο όγδοο λεπτό του πρώτου αγώνα για τους «16» του Κυπέλλου με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα αποδείχτηκε σοβαρός.

Μετά την άσχημη πτώση του μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο των Ιωαννίνων, όπου και διαπιστώθηκε πως υπέστη κάταγμα στον βραχίονα. Ο Ισπανός αμυντικός, που αντικαταστάθηκε άμεσα κι έδειξε να πονά πολύ, αναμένεται να μείνει για αρκετές εβδομάδες εκτός αγωνιστικής δράσης.

Ανεξαρτήτως της πολύ κακής απόδοσης του Παναθηναϊκού στο πρώτο 45λεπτο (μόλις μία τελική, παρά το 65% κατοχή μπάλας), ο διαιτητής Μάνταλος έκανε ότι περνούσε από το χέρι του, προκειμένου να μην φύγει νικητής..... και σίγουρα δεν εξιλεώνεται για την κακή του παρουσία, επειδή στη φάση της αποβολής, τήρησε το γράμμα του ποδοσφαιρικού νόμου.

Ελέγχεται για δύο περιπτώσεις πέναλτι, ενώ ο βοηθός του δεν είδε πως το γκολ του ΠΑΣ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ (αυτό το λες και ανθρώπινο λάθος)...... σε αντίθεση με τον έτερο βοηθό του, που λες και είχε φάει 5 κιλά ψάρια πριν το παιχνίδι, είδε την ανεπαίσθητη επαφή του Πέτριτς με την μπάλα και ακύρωσε σωστά το γκολ του Καλτσά.

Είναι ξεκάθαρο πως η επίτευξη του γκολ από τον ΠΑΣ και η αποβολή Καρανίκα, επέτρεψαν να δούμε ένα άλλο παιχνίδι από το 60ο λεπτό και μετά. Είδαμε έναν αποφασισμένο Παναθηναϊκό να μην χάσει και χωρίς να παίξουν κάποιο ρόλο οι αλλαγές Στραματσόνι, τα κατάφερε.

ΣΚΟΡΕΡ: 57' Ακόστα / 75' Αμπέιντ, 78' Πέτριτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 76' Τσουκαλάς, 85' Τζημόπουλος / 19' Πράνιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: 67' Καρανίκας

ΔΟΚΑΡΙ: 49' Τελάντερ

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης - Καρανίκας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ναδάλες - Λίλα, Τσουκαλάς, Γαρουφαλιάς, Ακόστα – Γιάκος (66’ Μπέριος), Μανιάς (83’ Ίλιτς)

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Κοτσόλης - Βέμερ, Σάντσεθ (11’ Κουτρουμπής λ.τ.), Τελάντερ, Πράνιτς - Εσιέν, Αμπέντ, Ζέκα - Καρέλης, Μπουμάλ (72’ Καλτσάς), Πέτριτς (79’ Μπεργκ)