Από σήμερα και για κάθε παιχνίδι που θα έχω τη δυνατότητα να παρακολουθώ, θα δημοσιεύω την άποψή μου σχετικά με την απόδοση κάθε παίκτη.

Κοτσόλης: Για άλλο ένα παιχνίδι δικαίωσε όσους απορούν με την επιμονή του να μην τελειώνει την καριέρα του, δίνοντας χώρο στους νεαρούς τερματοφύλακες που έχει ο Παναθηναϊκός. Εκτός ότι ευθύνεται για τον τραυματισμό Σάντσεθ, σε άλλες δύο εξόδους εκτέθηκε. 4

Βέμερ: Ίσως έκανε το καλύτερο παιχνίδι του από τη μέρα που πάτησε το πόδι του στην Ελλάδα (όχι πως έχω δει αυτά που έκανε στη Γερμανία). Ήταν καλός ανασταλτικά, προωθήθηκε όποτε του δόθηκε η ευκαιρία και απέφυγε τα επιπόλαια λάθη που τον χαρακτήριζαν στις προηγούμενες εμφανίσεις του. 8

Πράνιτς: Δυστυχώς η διαφαινόμενη παραχώρηση Χουχούμη, η άσχημη κατάσταση του Νάνο και η έλλειψη άλλης επιλογής, έχουν καθιερώσει τον Κροάτη στο αριστερό άκρο της άμυνας.... προκειμένου να χωρέσει στην ενδεκάδα τώρα που ο Αμπέϊντ αποδίδει. Σήμερα εκτός ότι κινήθηκε σε ρηχά νερά, έφαγε κίτρινη κάρτα λόγω διαμαρτυρίας και σπατάλησε την ευκαιρία για γκολ χτυπώντας το φάουλ της αποβολής, ενώ είναι γνωστό πως ο Πέτριτς έχει καλύτερα χτυπήματα. 5

Κουτρουμπής: Ο γνωστός Κουτρουμπής που δεν εμπνέει καμιά σιγουριά, Ελέγχεται τόσο αυτός όσο και ο Τελάντερ για το γκολ που δέχεται η ομάδα, με τη διαφορά πως ο Τελάντερ με την μετέπειτα απόδοσή του, επανόρθωσε. 4

Τελάντερ: Είχε αρκετές λάθος πάσες, ευθύνεται στο γκολ που δεχτήκαμε, αλλά η μαχητικότητα που επιδεικνύει ισοφαρίζει την επιπολαιότητά του, που πιθαότατα ευθύνεται στο νεαρό της ηλικίας του. Θα μπορούσε να χρισθεί και σκόρερ, ενώ στα τελευταία λεπτά αποσόβησε το 2-2. 7

Εσιέν: Στο πρώτο ημίχρονο ταυτίστηκε με την γενική κακή εικόνα της ομάδας, περιορίστηκε στις κοντινές πάσες (πολλές φορές προς τα πίσω) και δεν πήρε καμιά πρωτοβουλία να ανεβάσει τον ρυθμό. Στο δεύτερο ήταν πραγματικός βράχος στις προσπάθειες του ΠΑΣ να ανέβει και έδειξε στοιχεία αυταπάρνησης μέχρι να φτάσει η ομάδα στην ανατροπή. Σε αυτό το 45λεπτο έκανε το καλύτερο παιχνίδι του, από τότε που ήρθε στην Ελλάδα. 7

Ζέκα: Για τον Ζέκα τα γράφω 5 χρόνια..... τόσα νομίζω πως είναι στην ομάδα. Φιλότιμος, μαχητικός, αλλά έχει πιάσει ταβάνι. Ένας μέτριος παίκτης, που ως μονόφθαλμος, βασίλευε στους τυφλούς. Παίκτης κέντρου χωρίς καμιά επιθετική αρετή. 6

Αμπέϊντ: Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σκοράρει, αλλά το σημαντικό δεν είναι αυτό, όσο ότι είναι ο μοναδικός μέσος που "βλέπει" μπροστά και κυνηγάει το γκολ. Τώρα για το αν έρθει, είναι άλλη υπόθεση. Αρχίζει να θυμίζει τον Αμπέϊντ προ διετίας..... μόνο που είναι πολύ αργά. 7

Μπουμάλ: Το "θωρηκτό" κατά την εφημερίδα Πράσινη..... στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναθηναϊκού αποδείχτηκε "παπάκι". Ήταν σαφώς αγχωμένος και έτσι δεν μπόρεσε να ξεδιπλώσει το ταλέντο του, που είναι αδιαμφισβήτητο. 4

Καρέλης: Σχεδόν δεν υπήρχε στο ματς και όσο δεν έρχονται οι πολυπόθητες προτάσεις τόσο το άγχος θα τον κυριεύει με αποτέλεσμα, να χάνει στην συγκέντρωσή του. Σήμερα έχασε 2-3 εύκολα κοντρόλ, ενώ όποτε βρέθηκε με τη μπάλα στα πόδια προτίμησε να σουτάρει με μηδενικές πιθανότητες επιτυχίας, παρά να ψάξει συμπαίκτες. 5

Πέτριτς: Έδωσε αρκετές μάχες απομονωμένος μπροστά, τρώγοντας και δίνοντας πολύ ξύλο..... στη φάση που ζητάει πέναλτι πέφτει πολύ εύκολα λησμονώντας πως δεν παίζει στον Ολυμπιακό και σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά να παίζει 90 λεπτά, αλλά δεν φταίει αυτός. 8

Καλτσάς: Στα 20 λεπτά που έπαιξε ήταν ουσιαστικός παράγοντας της ανατροπής (μπήκε στο 72 και στο 75 και 78 πετύχαμε τα γκολ μας). Θα μπορούσε να έχει σκοράρει αν ο Πέτριτς δεν είχε αγγίξει την μπάλα, αφού όπως φαίνεται έτσι και αλλιώς θα πέρναγε. Σίγουρα δικαιούται μια ευκαιρία να ξεκινήσει βασικός. 7

Μπεργκ: Εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του, δεν μπόρεσε να κάνει οτιδήποτε θετικό. Η επιλογή του Στραματσόνι να τον ρίξει στο παιχνίδι, την ώρα που έχουμε ήδη γυρίσει το ματς είναι ανεξήγητη. 4

Στραματσόνι: Ο προπονητής του τελευταίου διμήνου, έχει προσφέρει μια επιθετικότητα στην ομάδα, αλλά παρουσιάζει άμυνα παιδική χαρά. Σαφέστατα και ο Παναθηναϊκός με τον Σάντσεθ θα ήταν διαφορετικός, αλλά δεν γίνεται να στηρίζεται μια ολόκληρη ομάδα στην παρουσία ενός και μόνο παίκτη. Σήμερα αν δεν είχε αποβληθεί ο Καρανίκας, αμφιβάλλω αν θα πετυχαίναμε έστω και ένα γκολ...... είναι όμως ελπιδοφόρο πως ενώ και το 1-1 ήταν καλό αποτέλεσμα, η ομάδα συνέχισε να κυνηγάει το γκολ και αυτό είναι εντολή του προπονητή της. Η επιλογή να χρησιμοποιήσει τον Μπεργκ, διακινδυνεύοντας έναν νέο τραυματισμό σε έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο και ενώ έχει κλειδώσει η πρόκριση.,...... χαρακτηρίζεται ως μαλακία ολκής!!! 6

Όπως θα καταλάβατε, κατά την προσωπική μου γνώμη σήμερα ξεχώρισαν οι Βέμερ, Εσιέν, Αμπέϊντ, Τελάντερ, Πέτριτς...... ο καθένας για διαφορετικό λόγο. Άλλοι γιατί απλά ήταν καλύτερη σε σχέση με προηγούμενα παιχνίδια τους, άλλοι για την συνέπεια στο σκοράρισμα και άλλοι για την μαχητικότητά τους.