Καλησπέρα κύριοι, παρά την άμυνα παιδική χαρά που παρουσίασε σήμερα ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να κερδίσει και μάλιστα με το ευρύ 4-2 τον Παναιτωλικό, βυθίζοντας τον στην απελπισία.

Ο Παναθηναϊκός που δεν φημίζεται φέτος για τις πολλές επιθετικές προσπάθειές του, ευτύχισε στο σημερινό παιχνίδι με τον Παναιτωλικό σε μία άδεια Λεωφόρο, να πετύχει τέσσερα γκολ με κορυφαίους σκόρερ τους Πέτριτς (2) Αμπέϊντ (2) και τελικά να κερδίσει παρότι δέχτηκε 2 γκολ από την 6η χειρότερη επίθεση του Πρωταθλήματος.

Όπως λένε συνήθως σε κάτι τέτοια παιχνίδια, που δεν ξέρεις αν πρέπει να χαρείς με τα 4 γκολ που πέτυχες ή να προβληματιστείς για τα 2 που δέχτηκες..... Τέλος καλό, όλα καλά!!!

Η ομάδα πλήρωσε την απουσία του Σάντσεθ από το κέντρο της άμυνας ενώ αντιθέτως η απουσία του Μπεργκ δεν έγινε αισθητή, λόγω της αποτελεσματικής επιθετικής γραμμής.

Προβλημάτισε σε άλλο ένα παιχνίδι ο Νάνο (καιρό που διάλεξαν να διώξουν τον Χουχούμη), ο Βέμερ ο γνωστός Βέμερ, ο Ταυλαρίδης μοιραίος, ο Τελάντερ μετριότητα, οι Πράνιτς, Εσιέν, Καρέλης αδιάφοροι,ο Κλωναρίδης φιλότιμος, οι Πέτριτς, Αμπέϊντ κορυφαίοι του αγώνα και ο Καλτσάς ουσιαστικός για όσο έπαιξε.

Η ομάδα με αυτές τις εμφανίσεις απέναντι σε ομάδες που παλεύουν για την σωτηρία τους και χωρίς να έχουμε δει τα "παιδιά" του Στραματσόνι που θα ενσωματωθούν, δεν μπορεί να ελπίζει ούτε τη δεύτερη θέση, ούτε το κύπελλο. Ελπίζουμε όλοι η κατάσταση να αντιστραφεί...... αλλά ως γνωστό το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι..... και μόνο αν αλλάξει η διοίκηση υπάρχει περίπτωση να δούμε χαΐρι και προκοπή!!!

Οι δηλώσεις του Ιταλού, που πιθανότατα είναι θιασώτης της "αλάνας":

«Αυτό ίσως ήταν το καλύτερό μας παιχνίδι μέχρι στιγμής. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες και πετύχαμε τέσσερα γκολ. Αμυντικά όμως θέλουμε δουλειά. Όταν δεν έχει τελειώσει το παιχνίδι, ρισκάρεις και βγαίνεις μπροστά, αλλά θέλουμε δουλειά ακόμα στην άμυνα γιατί δεχθήκαμε πολλές φάσεις», δήλωσε ο αρχικά ο Αντρέα Στραματσόνι στην κάμερα της Nova και πρόσθεσε:

«Δεν ήταν εύκολο για την ομάδα μετά την ήττα από τον Πανθρακικό, ενώ και στο ματς ο αντίπαλος προηγήθηκε γρήγορα. Ωστόσο, θα γυρίσουν οι ποδοσφαιριστές που είναι τραυματίες, όπως είναι ο Μπεργκ. Έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας».

Τα υπόλοιπα από το Sport Fm:

Με τις άμυνες… ξεχασμένες στα αποδυτήρια έβρεξε γκολ στο πρώτο 20λεπτο στη Λεωφόρο. Η τριπλέτα των Ουάρντα - Βιγιαφάνες –Κάπελ σε συνδυασμό με την καλή μέρα που βρισκόταν ο Αμπέντ έφερε ένα εκρηκτικό μείγμα. Ο 24χρονος Αργεντινός «χόρεψε» Ταυλαρίδη-Εσιέν κι έδωσε προβάδισμα στον Πανιτωλικό μόλις στο 2ο λεπτό. Η απάντηση ήρθε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα από τον Παναθηναϊκό, με τον Αλγερινό να νικάει τον Κυριακίδη με τεχνικό σουτ. Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός και αυτό βοήθησε παίκτες με εκρηκτικότητα όπως ο Κλωναρίδης, που σέρβιρε στο 11’ το 2-1 στον Πέτριτς.

Το προβάδισμα δεν μπόρεσε να φέρει ηρεμία στην ομάδα του Στραματσόνι, που συνέχισε να ταλαιπωρείται ανασταλτικά και ο Μαρκόφσκι τιμώρησε την χαλαρότητα των Νάνο-Ταυλαρίδη και Στιλ κάνοντας το 2-2 στο 16’. Οι Αγρινιώτες μετά την ισοφάριση έδειχναν να πατούν καλύτερα, κρατώντας το «Τριφύλλι» μακριά από την περιοχή τους, ωστόσο, δεν απειλούσαν με την ίδια ευκολία. Μετά το 35’ οι πράσινοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, καθώς ανέβασαν σημαντικά την απόδοσή τους οι Νάνο και Πράνιτς. Η ομάδα του Μαντζουράκη κλείστηκε για πρώτη φορά στο ματς, όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει χώρους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για πρώτο ημίχρονο.

Όπως τελείωσε, έτσι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Στραματσόνι επέστρεψε συγκεντρωμένη από τα αποδυτήρια και με οργανωμένες επιθέσεις από τα άκρα «άνοιξε» την αντίπαλη άμυνα. Μία από αυτές οδήγησε στο 3ο γκολ, με τον Πράνιτς να σεντράρει και τον Πέτριτς να νικάει για δεύτερη φορά στο ματς τον Κυριακίδη (51’). Ο Παναιτωλικός αντέδρασε σωστά, όμως εξίσου καλή ήταν και η προσαρμογή των πράσινων στις νέες συνθήκες.

Με ιταλική συνταγή ο τεχνικός των γηπεδούχων έριξε λίγο περισσότερο το βάρος στην άμυνα, θέλοντας να σιγουρέψει πως ο Στιλ δεν θα κινδυνέψει. Μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο το πλάνο του Στραματσόνι έπιασε με τους πράσινους να μην απειλούνται σχεδόν καθόλου και παράλληλα να πιέζουν τους Αγρινιώτες και για τέταρτο γκολ. Τον στόχο τους τον πέτυχαν όταν οι Αγρινιώτες ανέβασαν όλους τους παίκτες μπροστά και ο Αμπέντ έγραψε στις καθυστερήσεις (90+2’) το τελικό σκορ, 4-2.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Βέμερ, Νάνο, Εσιέν, Αμπέντ, Πράνιτς, Πέτριτς (76' Λαγός), Καρέλης (83' Μπεργκ), Κλωναρίδης (63' Καλτσάς)

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Μάρτιν (87' Καμαρά), Κούσας, Βιγιαφάνες (79' Βασιλείου), Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Πάουλο, Μύγας (81' Κουτρομάνος), Αρντά