Γράφει ο Μιχάλης

O Απόλλωνας Πάτρας κατάφερε να προβάλλει αντιστάσεις κυρίως για μια περίοδο κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος επιβλήθηκε με 87-81.

Οι “πράσινοι” χρειάστηκαν ένα καταιγιστικό δεκάλεπτο (το δεύτερο) ώστε να “χτίσουν” μεγάλη διαφορά και να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη, καθώς δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν με αξιώσεις στη διεκδίκηση της.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα αποτέλεσε, ξανά, τον κορυφαίο του “τριφυλλιού” με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Νικ Καλάθης άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 9 ασίστ, ενώ καταλυτικός ήταν και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 12 πόντους.

Ο Μαρκέζ Χέινς ήταν εμφανώς βελτιωμένος, έχοντας 11 πόντους με 2/3 τρίποντα, και ο Γιώργος Παπαγιάννης ξεκίνησε βασικός, τελειώνοντας το ματς με 6 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Από την αχαϊκή ομάδα, ηγήθηκε ο Ντέβον Σάντλερ με 22 πόντους και 6 ασίστ, με τον Φώτη Λαμπρόπουλο, των 17 πόντων και 5 ριμπάουντ, να ακολουθεί.

YΓ.1. Πολύ καλή η εμφάνιση του Χέινς.

ΥΓ.2. Κακό ότι σε τέτοιο παιχνίδι ο Καλάθης αγωνίστηκε 28 λεπτά

ΥΓ.3. Δικαίως ο Τζόρτζεβιτς είπε στην συνέντευξη του για τον Παπαγιάννη και την άμυνα του. Από την άμυνα θα κερδίσει χρόνο την δεδομένη στιγμή και όχι από την Επίθεση.

Διαιτητές: Μητσόπουλος – Πουρσανίδης – Ταρενίδης.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 53-36, 70-57, 87-81.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 11 (2), Γιάνκοβιτς 12, Φώτσης 6, Καλάθης 15, Παπαγιάννης 6, Πάβλοβιτς 10 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Ραντούλιτσα 18, Φελντέιν 6 (2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Κουζέλογλου 2, Λαμπρόπουλος 17 (1), Άντερσον 12 (2), Μέιερ 10 (1), Σάντλερ 22 (3), Αργυρόπουλος 3 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πάλμπλαντ 4, Τζαουάρα, Νικολόπουλος, Γουντς 11