Γράφει ο Μιχάλης

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την υποχρέωση και κέρδισε τον Αρκαδικό με 90-69 στο ντεμπούτο του Έλιοτ Ουίλιαμς ο οποίος έδειξε πολύ καλά στοιχεία αν και άστοχος σημείωσε 10 πόντους με 2/8 σουτ και 6/8 βολές, ενώ είχε και 2 ασίστ και 1 κλέψιμο δείχνοντας αρκετή διάθεση και ενέργεια σε άμυνα και επίθεση.

Στο ντεμπούτο του –κόντρα στον Αρκαδικό- αναφέρθηκε ο Έλιοτ Ουίλιαμς που έδειξε ικανοποιημένος από την μέχρι τώρα –μίνι- παρουσία του στους πράσινους.

«Στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο να βρω το ρυθμό μου, αλλά ένιωθα άνετα στο δεύτερο ημίχρονο. Η ομάδα μας έχει πολύ ταλέντο και οι συμπαίκτες και ο προπονητής μου έκαναν καλή δουλειά στο να μου διδάξουν τα συστήματα και να με εντάξουν στο κλίμα», ανέφερε στην κάμερα της NOVA ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ.

Εκπληκτικοί οι Γιάνκοβιτς και Παπαγιάννης με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ ο Καλάθης μοίρασε 11 ασίστ. Ο Ραντούλιτσα είχε 10 πόντους με 4/4 σουτ ενώ ο Φελντείν 15 με 4/5 τρίποντα.

Κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν αγωνίστηκε παραπάνω από 24 λεπτά. Μοναδικό μελανό σημείο οι ενοχλήσεις του Φώτση στην μέση που αντικαταστάθηκε μετά απο 5 λεπτά συμμετοχής και στο δεύτερο ημίχρονο παρέμεινε στα αποδυτήρια και έκανε θεραπεία.

Aπό τον Αρκαδικό ξεχώρισαν οι Τζόουνς σημείωσε 14 πόντους και  Νούτινεν με 11.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 53-34, 70-52, 90-69

Παναθηναϊκός: Γιάνκοβιτς: 15 (5/6 σουτ), Φώτσης 3, Φελντέιν 15 (4/5 τρίποντα), Καλάθης 4 (11 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (6/8 σουτ), Ουίλιαμς 10 (2/8 σουτ, 6/8 βολές, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Χέινς 5 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Μποχωρίδης 8, Ραντούλιτσα 10 (4/4 σουτ), Γκιστ 4, Καλαϊτζάκης 3, Λούντζης

Αρκαδικός: Βαν Όστρουμ 4, Τζόουνς 8 (2/7 σουτ – 8 ρ.), Νούτινεν 11, Λι 6, Λίτζιον 11, Καραμολέγκος 3, Τζόουνς 14 (6/13 σουτ), Καββαδάς, Κοψαύτης 4, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης 8, Τζουγκαράκης