Γράφει ο Μιχάλης

Ο Παναθηναϊκός εχθές έχασε ένα δικό του παιχνίδι στο Βελιγράδι και ας είχε εκτελέσει ο Αστέρας 20 βολές στο πρώτο ημίχρονο έναντι 5. Ήταν πολύ άστοχος και δεν είχε κίνηση στην επίθεση (στο δεύτερο ημίχρονο) και το πλήρωσε.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι για να το κερδίσει από την άμυνα. Παρότι έκανε 3,5 λεπτά να σκοράρει, στην συνέχεια βρήκε ρυθμό στην επίθεση με τους Ραντούλιτσα και Γκιστ.

Έβγαλε ενέργεια στο παρκέ κυρίως στην άμυνα και είχε συγκεκριμένες επιλογές στην επίθεση. Η μπάλα να πάει κοντά στο καλάθι και μετά από το pick and roll να ψάξει την καλύτερη δυνατή επιλογή, είτε με πάσα στο ψηλό, είτε με μεταφορά της μπάλας στην weak side. Αποτέλεσμα στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός να έχει 11/16 μέσα στο ζωγραφιστό.

Το παιχνίδι χάθηκε κυρίως με την απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα έγινε πολύ soft. Ο Μίσιτς βόλταρε μέσα στην ρακέτα, ενώ τα close out ήταν πάρα πολύ αργά. Και όταν έβγαινε η άμυνα δεν υπήρχαν τα ριμπάουντ. Οι αριθμοί είναι ο πιο εύκολος τρόπος να πει κανείς ψέματα, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση αντικατοπτρίζει την αλήθεια. Και η αλήθεια στην τρίτη περίοδο λέει:

Λάθη: Ερυθρός Αστέρας 2 – Παναθηναϊκός 5
Ριμπάουντ: Ερυθρός Αστέρας 10- Παναθηναϊκός 3
Πόντοι: Ερυθρός Αστέρας 25- Παναθηναϊκός 11

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χαμήλωσε την άμυνα με τον Πάβλοβιτς στο "4", έκλεψε μπάλες και είδε τον Ουίλιαμς να κάνει μαγικά πράγματα μέσα στο παρκέ. Μείωσε, αλλά στο τέλος έχω την αίσθηση ότι έγιναν λάθη κυρίως σε παίκτες που ήταν στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό ότι με το σκορ στο 61-57, οι πράσινοι μπαίνουν στο παρκέ μετά από time-out χωρίς ένα δημιουργό στο παρκέ. Αποτέλεσμα να γίνει ένα… σκοτωμένο τρίποντο από την γωνία του Γκίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να διεκδικήσει την 2η θέση αρκεί να εκμηδενίσει τα νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι του και να γίνει καλύτερη διαχείριση του ήδη υπάρχον ρόστερ. Πλέον ο Παναθηναϊκός έχει παίκτες να κάνει rotation. Σκεφθείτε μόνο ότι εκτός 12αδας ήταν οι Παππάς, Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος και Παπαγιάννης. Ο Χρόνος είναι υπέρ του και είναι φανερό ότι οι πράσινοι παρά την ήττα εχθές, παίζουν με αυτοπεποίθηση.

Υ.Γ. Όπως και προχτές με τον Ολυμπιακό, έτσι και σήμερα θα γίνει λόγος, γιατί στο 66-64 δεν έγινε φάουλ. Μην ψάχνεται να βρείτε απαντήσεις. Όλοι έχουν δίκιο και όλοι έχουν άδικο. Είναι καθαρά θέμα επιλογής του προπονητή.

Αν και ο Τζόρτζεβιτς ζήτησε φάουλ οι παίκτες δεν τον άκουσαν κυρίως γιατί η μπάλα ήταν στον Κίνσεϊ που έχει κοντά στο 90% στις βολές. Περίμεναν να φύγει η μπάλα από τα χέρια του αλλά εκεί μίλησε η εμπειρία του Αμερικανού του Αστέρα που έκανε  6-7 τρίπλες και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Μίλερ και βγήκε το γκολ-φάουλ.

Υ.Γ.2 Ανεξαρτήτως της ήττας ο Παναθηναϊκός έχει πλέον παίκτες για να κρατούν την ομάδα σε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση. Ο Ουίλιαμς φαίνεται ότι είναι σπουδαία περίπτωση και η παρουσία του φέρεται να απελευθερώνει τον Πάβλοβιτς, που και σήμερα όπως και στην Μάλαγα, έκανε ένα μεστό παιχνίδι.

Υ.Γ.3. Ο Χάντερ δίνει δύναμη και γρήγορα πόδια. Νομίζω ότι μπορεί να κλείσει τρύπες στην άμυνα και η επιλογή του να αποκτηθεί θα αποδειχθεί πολύ χρήσιμη στην συνέχεια.

Υ.Γ.4. Ο Παναθηναϊκός πλέον έχει ένα κομβικό παιχνίδι με την Κούμπαν. Ο στόχος του +10 είναι εφικτός, αλλά όχι απαραίτητα αναγκαίος.....πρωτίστως πρέπει να κερδίσει. Να φτάσει τους Ρώσους στην βαθμολογία και να κολλήσει σαν βδέλλα επάνω τους, επικρατώντας στα δυο επόμενα παιχνίδια με την Νταρουσάφακα και την Τσεντεβίτα....... ομάδες που έχουν αποκλειστεί από την επόμενη φάση.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έχουν 3 από τα 4 παιχνίδια που απομένουν. με ομάδες που οι μεν 2 έχουν ήδη αποκλειστεί (Νταρουσάφακα-Τσεντεβίτα) και μια που την τελευταία αγωνιστική το πιο πιθανόν είναι να έχει αποκλειστεί (Εφές). Μόνο νίκες αρχής γενομένης από το παιχνίδι με την Κούμπαν και βλέπουμε..

Υ.Γ.5. Πολλές ομάδες που έφτασαν ψηλά στην Ευρωλίγκα τα τελευταία χρόνια είχαν παίκτες με συγκεκριμένη φιλοσοφία και παίκτες με τα χαρακτηριστικά του μπάσκετ που ήθελαν να παίξουν οι εκάστοτε προπονητές. Όλες όμως είχαν και έναν που μπορεί να ανατρέψει τα πάντα. Είχαν ένα..Γκαλοειδές τύπου αθλητή. Ο Παναθηναϊκός δεν τον είχε, αλλά πλέον τον έχει. Το όνομά του Έλιοτ Ουίλιαμς και τα αποτελέσματα φάνηκαν χθες.

Υ.Γ.6. Η μεγαλύτερη αιτία για την ήττα χθες, ήταν η μέτρια απόδοση των δημιουργών της ομάδας Καλάθη, Διαμαντίδη και Χέινς.

Υ.Γ.7. Ο Παναθηναϊκός έχασε πολλά σουτ. Πάρα πολλά άστοχα και ΕΛΕΥΘΕΡΑ σουτ.