Γράφει ο Μιχάλης

Ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία στην Ισπανία για να κάνει το 1-1 απέναντι στην Λαμποράλ. Κρίμα για τον μέγα Διαμαντίδη και την προσπάθεια που έκανε. Ο Παναθηναϊκός έλεγχε τον ρυθμό ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κάποιες αποφάσεις και γεγονότα εντός παρκέ, μπορεί να του στοιχίσουν την πρόκριση.

Τώρα αν διερωτάστε αν μπορεί ο Παναθηναϊκός να κάνει το 2-0, 2-3. ΝΑΙ!!! Το πιστεύω. Αρκεί να αφήσει τα παιδαριώδη λάθη και να σταματήσουν κάποιες κατά τη γνώμη μας εμμονές από το πάγκο.

Πάμε στα του παιχνιδιού. Η Λαμποράλ ξεκίνησε με το γνωστό τροπάριο των τριπόντων. 1/3 είχε στα πρώτα 50 δευτερόλεπτα. Ο Παναθηναϊκός πιο συνετά προτίμησε να βάλει την μπάλα στο post και δικαιώθηκε. Τόσο ο Ραντούλιτσα, όσο και ο Κούζμιτς, επιθετικά ήταν πάρα πολύ καλοί και δημιουργήθηκαν οι προϋποθέσεις για σουτ από την περιφέρεια.

Το πρόβλημα ξεκινούσε από μια σειρά αποφάσεων, ειδικά στην άμυνα.

1) Πρώτη και απίστευτη εμμονή η χρησιμοποίηση του Πάβλοβιτς.

Από ένα σημείο και μετά για την εικόνα του παιχνιδιού καταντούσε προκλητική. Ο Μπέρτανς έκανε πάρτι απέναντι του, δεν τον προλάβαινε στα σουτ και όταν το πίεζε πριν βγει από τα σκριν, έκανε φάουλ. Αποκορύφωμα, η τεχνική ποινή που δέχθηκε, άσχετα αν έχει δίκιο σε αυτή τη φάση. 13 λεπτά και ranking -2. Γιατί είναι εύκολο να λέμε ότι ο Γιάνκοβιτς δεν είναι καλός και έχει πέσει η απόδοση του, αλλά από τον πάγκο αυτή η θεωρία δεν γίνεται να δικαιωθεί.

2) Η άμυνα σαν τρόπο σκέψης ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η Λαμποράλ είναι μια ομάδα που και το 5αρι της εκτελεί τρίποντα. Όλα της τα συστήματα είναι δομημένα στο να δημιουργούν ξεμαρκάριστα σουτ. Με σκρίν στην πλάτη, με διπλά σκρίν, μετά από pick and roll, ακόμα και στο ένας εναντίον ενός. Έχεις αντίπαλο τον Μπέρτανς ένα παίκτη με καταπληκτικό σουτ και πάνω από 2 μέτρα και με καλό jump-shoot μάλιστα, ούτε καν στατικό. Παίρνει διπλά σκριν και επιμένεις να παίζεις shadow στην άμυνα. Σκιά δηλαδή συνεχώς...... με αποτέλεσμα ειδικά ο Πάβλοβιτς, να μην τον προλαβαίνει να τον δει. Στο δεύτερο μέρος στα περισσότερα σκριν γινόντουσαν αλλαγές και η διαφορά ήταν εμφανής.

3) Όταν τελείωνε ο χρόνος επίθεσης των Βάσκων.

Ξέρεις ως προπονητής, ότι σουτάρουν από παντού. Από τα 7, από τα 8 ακόμα και από τα 9 μέτρα. Ντράιβ σπανίως επιχειρούν με τον χρόνο κάτω από τα 6 δευτερόλεπτα και τι κάνεις? Τους αφήνεις το περιθώριο να δουν το καλάθι. Κάπως έτσι ο Άνταμς έκανε το ματς της ζωής του.

Και καλά όλα αυτά είναι προπονητικές επιλογές. Κάτι θα έχουν δει παραπάνω. Είναι δυνατόν όμως να λες ότι θες να πας Final Four και να τρως 10 πόντους τουλάχιστον από κόψιμο στην καρδιά της ρακέτας?

Είναι δυνατόν όλο το βράδυ η μπάλα να πηγαίνει στον Μπουρούση και το τρίγωνο Τίλι- Άνταμς μια να κόβει ο ένας , μια ο άλλος από το τρίποντο σχεδόν στην πλάτη της άμυνας και να μην υπάρχει μια βοήθεια από την weak-Side, λαμβάνοντας υπόψη ότι το πρώτο λάθος είναι του αμυνόμενου που δεν μπαίνει ανάμεσα από την μπάλα και τον παίκτη που κόβει?

Παρόλα αυτά το παιχνίδι πήγε χάρη στον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Διαμαντίδη στην Παράταση. Και ξεκινάει ο αγώνας στο έξτρα πεντάλεπτο. Και παίρνει 2 συνεχόμενα τρίποντα ο Καλάθης,  αλλαγή ο Διαμαντίδης για λιγότερο από λεπτό, είσοδος του Φελντέιν και αμέσως παίρνει την επίθεση μετά με Fade-away σουτ. Ζήσε Μάη μου να φας... τριφύλλι.

ΥΓ1. Πολύ σωστά πήγε η τελευταία επίθεση στον Ραντούλιτσα. Έπρεπε να πάει εκεί ασχέτως αν δεν μπήκε το τελευταίο σουτ.

ΥΓ.2 Το πιο κρίσιμο παιχνίδι είναι το 3ο. Εκεί η Λαμποράλ θα μπει με την ψυχολογία του 2-0 και των τριών ευκαιριών για να πάει Βερολίνο. Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τα παιχνίδια του ΟΑΚΑ όλα γίνονται μετά.

ΥΓ.3 Αν ήρθε η ώρα ο Παναθηναϊκός να κάνει κάτι που δεν έχει κάνει ποτέ ξανά να γυρίσει από 2-0 σε 2-3 είναι τώρα με αυτή την ομάδα.

ΥΓ.4 Να ξεκολλήσουμε από τις εμμονές μας. Συγκέντρωση χρειάζεται και πάθος.

ΥΓ.5 Πολύ μεγάλη εμφάνιση του Κούζμιτς με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μακάρι να αποδειχθεί ότι δεν ήταν απλά ένα πυροτέχνημα και να μείνει σε αυτά τα επίπεδα απόδοσης.

ΥΓ6. Ο Χέινς ήταν από τους καλύτερους παίκτες των δυο αγώνων. Έχω την αίσθηση ότι θα μπορούσε να αγωνιστεί περισσότερο.

ΥΓ.7 Δεν ξέρω αν υπήρχε πλάνο και τι στην παράταση. Αλλά το γεγονός ότι στο έξτρα πεντάλεπτο σουτάρουν όλοι οι παίκτες που βρίσκονται στο παρκέ πλην ενός...του Διαμαντίδη εύλογα προκαλεί απορίες.