Καλησπέρα κύριοι, για άλλη μια φορά ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, αλλά τον πρόδωσε τόσο ο πάγκος του, όσο και η προετοιμασία-παιδική χαρά που έγινε το καλοκαίρι. Σαφέστατα και θέλαμε να περάσουμε στους ομίλους και να μην την πατήσουμε όπως τα προηγούμενα χρόνια (που από την προετοιμασία ήταν βαριά τα πόδια των παικτών), αλλά αυτή η εικόνα που έχει ο Παναθηναϊκός μετά το 60-70 δεν είναι εικόνα επαγγελματικής ομάδας.

Πως αλλιώς να εξηγήσει κάποιος με ποδοσφαιρικές γνώσεις, πως η ομάδα μετά το 65ο λεπτό...... είναι άλλη από αυτή που ήταν τα πρώτα 65. Μυικοί τραυματισμοί, κράμπες, παίκτες που να κοιτάνε τον πάγκο παρακαλώντας να γίνουν αλλαγή (εκτός του Ζέκα, που θέλει να παίζει και κουτσός), λάθος πάσες καθαρά από κούραση...... και μια περήφανη νίκη, μετατρέπεται σε μια άδικη ισοπαλία.

Άδικη τόσο για την εμφάνιση της ομάδας επί 65 λεπτά, όσο και γιατί ο βοηθός διαιτητή πίσω από το τέρμα, ανακάλυψε ένα πέναλτι που δεν θα δινόταν ούτε από την συμμορία που λυμαίνεται το ελληνικό ποδόσφαιρο εδώ και 20 χρόνια.

Ένας εκπληκτικός Ιμπάρμπο (και αυτός για 60 λεπτά) είχε δώσει ένα σαφές προβάδισμα στην ομάδα με 2-0, με δύο υπέροχα γκολ που πέτυχε ο ίδιος, αλλά δεν ήταν αρκετά για να φύγουμε με το διπλό από το Βέλγιο και να μπούμε για τα καλά στην διεκδίκηση της 2ης θέσης του ομίλου.

Με αυτά και με αυτά, ο Παναθηναϊκός δείχνει να αποχαιρετά την Ευρώπη (εκτός και αν κάνει το 3 στα 3, αλλά θα είναι δύσκολο να πείσουμε την UEFA να τελειώνουν τα παιχνίδια μας στο 70ο λεπτό), έχοντας να θυμάται για αυτά τα πρώτα 3 παιχνίδια, το καλό ποδόσφαιρο που έπαιξε κατά διαστήματα.

Η ομάδα έχει μια άρρωστη νοοτροπία και αυτή πιθανότατα απορρέει από την κούραση, ενώ προηγείται, αντί να σκοτώσει τον αντιπαλό της, οπισθοχωρεί δίνοντας γήπεδο.... αυτό σε συνδυασμό πότε από προσωπικά λάθη, πότε από ατυχία, πότε από αδικία, δεν της επιτρέπει να πάρει θετικό αποτέλεσμα,

Όπως ο Ιταλός είναι υπεύθυνος για τα πρώτα καλά 60-70 λεπτά σε Ισπανία και Βέλγιο, άλλο τόσο είναι υπεύθυνος και για τα 2 τελευταία 20λεπτα, που μας στέρησαν βαθμούς και τη χαρά μιας σημαντικής νίκης. Καλώς ή κακώς αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο, είναι το αποτέλεσμα και σε αυτό ο Ιταλός, βαθμολογείται με ΜΗΔΕΝ!!!

Το ματς από το Sport Fm

Διαβασμένος και έτοιμος για το «κόλπο γκρόσο» έδειξε με την μία ο Παναθηναϊκός. Με το 3-5-2 του Στραματσόνι (ή 4-4-1-2 αν προτιμάτε) να κλείνει κάθε διάδρομο για την Σταντάρ Λιέγης και τους Λέτο-Ιμπάρμπο στην κορυφή να πιέζουν ασφυκτικά, οι πράσινοι μπήκαν ορεξάτοι στην αναμέτρηση. Κι έχοντας μπλοκάρει πλήρως τους Βέλγους, δεν άργησαν να «χτυπήσουν». Και τι χτύπημα ε… Στο 12’ ο Ιμπάρμπο βγήκε από τα δεξιά, συνέκλινε προς τα μέσα αποφεύγοντας εντυπωσιακά τον προσωπικό του αντίπαλο και στη συνέχεια έπιασε ένα φοβερό, διαγώνιο, φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό(!) γράφοντας με εκκωφαντικό τρόπο το 0-1. Η ελληνική ομάδα έκανε παιχνίδι υπομονής, κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο, δεν ένιωθε την παραμικρή απειλή και έμοιαζε αυτή να είναι πιο κοντά σε δεύτερο γκολ, παρά στην ισοφάριση οι γηπεδούχοι...

Ο «Σέμπα» έκανε εντυπωσιακό ματς, είτε κρατώντας μπάλα, είτε ανοίγοντας διαδρόμους για τους συμπαίκτες του. Τα λεπτά περνούσαν, με τον Παναθηναϊκό να μην «μασάει» και να πηγαίνει εξαιρετικά στην Λιέγη, κάτι που φυσικά πιστώνεται 100% και στην τακτική του Στραματσόνι. Η ανωτερότητα του τριφυλλιού επιβεβαιώθηκε εκ νέου. Και μάλιστα με νέα γκολάρα! Στο 36’ ο Ιμπάρμπο πάτησε για τον Λέτο, αυτός του έδωσε ξανά την μπάλα και από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, βρήκε ξανά δίχτυα και έγραψε μέσα σε πανδαιμόνιο από τους πράσινους «πιστούς», το 0-2! Όλα πήγαιναν πραγματικά πρίμα για την ελληνική ομάδα. Μέχρι που ο αστείος ρέφερι αλλοίωσε –βάσει και της εξέλιξης αργότερα- το αποτέλεσμα… Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους «ανακάλυψε» πέναλτι-φάντασμα για τους Βέλγους –σε δήθεν μαρκάρισμα του Κουτρουμπή στον Ορλάντο Σα-, ο Εντμίλσον ευστόχησε και από το… πουθενά η Σταντάρ μείωσε σε 1-2.

Πλέον, μιλούσαμε για ένα εντελώς διαφορετικό ματς… Ο διαιτητής είχε βάλει ξανά στο «κόλπο» τους Βέλγους, οι οποίοι είχαν ανακτήσει την ψυχολογία τους, ενώ εμφανώς και οι πράσινοι είχαν «σοκαριστεί» από την «σφαγή». Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, οι γηπεδούχοι είχαν αναλάβει πλήρως τα ηνία του αγώνα και πίεζαν, την ώρα που το τριφύλλι (που είχε «χάσει» αναγκαστικά τον Σάμπα) δεν μπορούσε να κρατήσει καθόλου μπάλα και αρκούνταν στα αμυντικά του καθήκοντα. Παρά το ότι είχε δώσει αρκετά μέτρα στους αντιπάλους του ο Παναθηναϊκός, φάσεις μπροστά από την εστία του Στιλ δεν γίνονταν, πλην της προβολής του Ορλάντο Σα στο 66’ –στην πλάτη της πράσινης άμυνας- όπου ο Πορτογάλος βρήκε περισσότερο αέρα και όχι μπάλα…

Η κλεψύδρα άδειαζε, αλλά η ελληνική ομάδα έδειχνε έτοιμη να πάρει το μεγάλο διπλό, κόντρα σε όλους και σε όλα. Ο Στραματσόνι φρέσκαρε την μεσοεπιθετική του γραμμή, αφού φαινόταν πως οι Λέτο-Ιμπάρμπο-Βιγιαφάνιες είχαν κουραστεί, με την άμυνα να «αντέχει» και τους μπροστά να ψάχνουν ουσιαστικά μία κόντρα για να… τελειώσουν την Σταντάρ. Κι αν η μπαλιά του «Βίγια» προς τον Εμποκού στο 79΄ήταν… λίγο καλύτερη, πιθανώς η ιστορία να είχε γραφτεί διαφορετικά. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τους Βέλγους να πιέζουν ακόμα περισσότερο το τριφύλλι, που προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το προβάδισμα. Δεν τα κατάφερε όμως… Στο 82’ ο Μπελφοντίλ εκτέλεσε με όλη του τη δύναμη το φάουλ, «τρύπησε» το τείχος (κουνήθηκε λανθασμένα ο Λουντ) και ισοφάρισε σε 2-2, με τον Ιμπάρμπο στις καθυστερήσεις να προσπαθεί να χαρίσει τη νίκη, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή κόντραρε σε σώματα και δεν άλλαξε τίποτα…