Καλησπέρα κύριοι, με βάση την εικόνα της ομάδας από την ώρα που αποβλήθηκε παίκτης του Αστέρα, δεν θα μπορούσα να σκεφτώ άλλη "ατάκα" για τίτλο, από αυτή που ξεστόμισε κάποτε ο Βασίλης Δανιήλ!!!

Στις 28 Μαρτίου του 2001, η Εθνική Ελλάδος υποδέχθηκε την αντίστοιχη της Γερμανίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της επόμενης χρονιάς.

Το παιχνίδι ήταν στο ισόπαλο 2-2 και στο 59’ οι Γερμανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σεμπάστιαν Ντάισλερ. Και εκεί που θα περίμενε κανείς η Ελλάδα με το αριθμητικό πλεονέκτημα και την στήριξη του κόσμου να κυριαρχήσει, να πιέσει και να φτάσει στο γκολ, είδε τους Γερμανούς να σκοράρουν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και να κερδίζουν με 4-2.

Το εν λόγω παιχνίδι έμεινε στην ιστορία λόγω της δήλωσης του -τότε- ομοσπονδιακού προπονητή της Ελλάδας Βασίλη Δανιήλ, ο οποίος τόνισε ότι «η αποβολή της Γερμανίας μας αποσυντόνισε».

Χωρίς να έχω ενημερωθεί για τις δηλώσεις του Αντρέα Στραματσόνι, ειλικρινά αν πει κάτι τέτοιο δεν θα με εκπλήξει καθόλου. Φτάσαμε στο σημείο ενώ αγωνιζόμασταν με παίκτη παραπάνω, να κάνουμε αλλαγή στόπερ προκειμένου να κρατήσουμε την νίκη. Τέτοια ήταν η πίεση των αντιπάλων με παίκτη λιγότερο, που από θεατής ο Στιλ, κατάντησε ήρωας....μαζί με τον Ζέκα.

Τέλος καλό όλα καλά συνηθίζεται να λέμε, αλλά τόσο προχτές, όσο και σήμερα, η ομάδα δείχνει πως πέρα από 11 καλούς ποδοσφαιριστές, συνεχίζει να πονάει στο ρόστερ. Δεν έχει την πολυτέλεια να ξεκουράσει βασικά γρανάζια, αφού παίκτες που δεν προορίζονται βασικοί (π.χ. Ιβανόφ) είναι τρεις κλάσεις παρακάτω από αυτούς που θα κληθεί να αντικαταστήσει.

Δε ο Εμποκού, που προσωπικά για μένα ήταν η μεγαλύτερη μεταγραφή μετά από αυτή του Λεντέσμα..... είτε παίζει, είτε είναι στον πάγκο....ΑΟΡΑΤΟΣ. Άντε μετά να μείνει εκτός ο Ιμπάρμπο, που αν και απελπιστικά κακός στα τελειώματα, τον νιώθει κάθε αντίπαλος, αφού δεν εξαφανίζεται στο γήπεδο.

Επειδή ακολουθεί η διακοπή του Πρωταθλήματος και πιστεύω πως ο προπονητής θα δουλέψει πάνω σε αυτά που μας χτυπούν άσχημα, δεν θέλω να πω κάτι παραπάνω.... εξάλλου έστω και αν κάναμε τα εύκολα δύσκολα, ο Παναθηναϊκός είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, ανεξαρτήτως του αποτελέσματος του derby.

Για την διαιτησία δεν έχω να σχολιάσω κάτι, θα την αφήσω σε αυτούς, που εδώ και 4 χρόνια μας έχουν σπάσει τα @@ ακόμα και για τις εις βάρος μας λάθος υποδείξεις αράουτ. Να δω θα ανακαλύψουν δόλο ή ανθρώπινα λάθη......

Το ματς από τον Sport Fm

Το κλισέ «γκολ από τα αποδυτήρια» βρήκε την πλέον υποδειγματική εφαρμογή στη Λεωφόρο! Με μόλις 23’’ συμπληρωμένα στην αναμέτρηση, ο Λουντ γύρισε ωραία στον Μπεργκ κι αυτός με όμορφο τελείωμα έκανε νωρίς-νωρίς το 1-0, δίνοντας λόγο στην πράσινη εξέδρα να ξεσηκωθεί. Οι Αρκάδες όχι μόνο καλούνταν να κυνηγήσουν, αλλά ήταν εμφανές πως είχαν επηρεαστεί από το τέρμα που δέχθηκαν, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κάνουν τίποτα στον αγωνιστικό χώρο. Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Στραματσόνι ήταν διαρκώς στην επίθεση και έψαχναν διαδρόμους για να σκοράρουν ξανά. Ενδεικτικό της κατάστασης, το γεγονός πως η ομάδα του Ελευθερόπουλου κατέγραψε την πρώτη της τελική στο 24’, όταν στον αιφνιδιασμό ο Μάσα προτίμησε να τελειώσει από μακριά μόνος του την φάση, δίχως φυσικά αποτέλεσμα…

Είναι αλήθεια πως μετά το 20λεπτο, ο Αστέρας ξαναβρήκε τα πατήματά του και οχυρώθηκε πίσω, μην επιτρέποντας στους πράσινους να κάνουν παιχνίδι. Οι Βιγιαφάνιες-Ιμπάρμπο-Χουλτ προσπαθούσαν να προκαλέσουν ρήγματα (κι ενώ ο Κουλιμπαλί είχε αντικατασταθεί από τον Ρέις, ο οποίος τουλάχιστον αμυντικά τα πήγε μια χαρά στο επίσημο ντεμπούτο του), αλλά ουσιαστική απειλή για την εστία του Κοσίτσκι δεν προέκυπτε. Και πάνω που ο «Βίγια» έχασε την ευκαιρία για την… γκολάρα της χρονιάς –όταν από σέντρα, οριζοντιώθηκε από διαγώνια θέση, αλλά σημάδεψε άουτ- ήρθε το δεύτερο τέρμα για τον Παναθηναϊκό να απλοποιήσει –προσωρινά- την κατάσταση. Ο Λεντέσμα με εκτέλεση πέναλτι στο 39΄έγραψε το 2-0, αν και δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση στο μαρκάρισμα του Γιαννούλη πάνω στον Βιγιαφάνιες- απέναντι σε έναν ακίνδυνο Αστέρα…

Αν και όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με θάρρος στο δεύτερο μέρος, ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα και δημιουργούσαν... θέματα στα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού (με τον Ιβανόφ να μην «πατάει» καθόλου καλά). Τα σουτ των Αρκάδων –που προσπαθούσαν να ξαναμπούν στο ματς- αποδεικνύονταν εύκολη λεία για τον Στιλ, ενώ στο 56’ όλα φάνηκαν να… τελειώνουν. Όταν ο Φαρίνια φέρεται να έφτυσε τον Κουτρουμπή και πήγε γρήγορα-γρήγορα (αντικρίζοντας κόκκινη κάρτα) να κάνει ντουζ. Αυτό έδωσε έξτρα κίνητρο στο τριφύλλι να φορτσάρει και να σημειώσει κι άλλα γκολ –προκειμένου να ικανοποιήσει και τον κόσμο του- ωστόσο ο Ιμπάρμπο επιβεβαίωσε πως δεν το ‘χει το γκολ. Αρχικά το διαγώνιο σουτ του Κολομβιανού αποκρούστηκε –δύσκολα- από τον Κοσίτσκι, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνας σημάδεψε με κοντινή κεφαλιά το δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής, Ιβανόφ (70’ Μολέδο), Χουλτ, Κουλιμπαλί (11’ Ρέις), Ζέκα, Λεντέσμα, Λουντ, Βιγιαφάνιες, Ιμπάρμπο (77’ Εμποκού), Μπεργκ

Στον πάγκο του Παναθηναϊκού: Οδ. Βλαχοδήμος, Σάμπα, Μαρινάκης, Ρινάλντι

Αστέρας Τρίπολης: Κοσίτσκι, Μάσα (46’ Τσιλιανίδης), Κουρμπέλης, Ιωαννίδης (75’ Γκοντό), Τσουκαλάς, Φαρίνια, Γιαννούλης, Καλτσάς (66’ Στανισάβλεβιτς), Μπέρτος, Χαμντανί, Ιγκόρ

Στον πάγκο του Αστέρα: Αθανασιάδης, Σόνι, Νίκολας Φερνάντες, Κυριακόπουλος

Διαιτητής: Καλογερόπουλος

ΥΓ1. Πίσω από τον "σίγουρο" πρώτο σκόρερ Ιμπάρμπο, πιθανότατα να βρεθεί ο Λεντέσμα, όσο συνεχίζεται το 50-50 της διαιτησίας και παίρνει ο Παναθηναϊκός όσα δικαιούται.

ΥΓ2. Ρε παίδες πιείτε 2 μπύρες λιγότερες στα παραμάγαζα της Λεωφόρου και πληρώστε ένα εισιτήριο, είναι κρίμα να χάνετε 30 λεπτά αγώνα.... Δεν είμαστε ακόμα στην περίοδο Αναστασίου, που τα πρώτα 45 λεπτά πήγαιναν στα σκουπίδια. Τώρα η ομάδα σκοράρει και στο 1ο ημίχρονο!!!