Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με ψυχή και κόντραρε στα ίσα την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες 81-77.

Οι «πράσινοι» κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κοίταξαν στα μάτια τους πρωταθλητές Ευρώπης και αν απέφευγαν το επιθετικό μπλακ άουτ για πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο θα μπορούσαν να έχουν φύγει με μία τεράστια νίκη από τη ρωσική πρωτεύουσα.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσαν ορισμένα σφυρίγματα στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα όταν οι ρέφερι χάρισαν βολές στους γηπεδούχους, την ώρα που έκλειναν τα μάτια στα όσα γίνονταν στην επόμενη πλευρά.

Ο Ντεμέτρις Νίκολς με είκοσι πόντους ήταν με διαφορά ο κορυφαίος παίκτης των κυπελλούχων Ελλάδας, 16 πρόσθεσε ο Κέι Σι Ρίβερς, ενώ πολύπλευρη ήταν η προσφορά του Νικ Καλάθη ο οποίος τέλειωσε τον αγώνα με δέκα πόντους, εννιά ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ.

Από την πλευρά των πρωταθλητών Ευρώπης, καθοριστικός ήταν ο Βοροντσέβιτς ο οποίος σημείωσε είκοσι πόντους, ενώ άλλους τόσους πρόσθεσε ο Νάντο Ντε Κολό εκ των οποίων οι 19 σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Νωθρά ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Superfoods στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι «πράσινοι» έδειχναν να μην μπορούν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και σκόραραν για πρώτη φορά έπειτα από τρία λεπτά αγώνα. Με τον Βοροντσέβιτς να σκοράρει διαδοχικούς πόντους οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 14-5 στο 6’ και 20-8 δύο λεπτά αργότερα. Ωστόσο σ’ εκείνο το σημείο ήταν η σειρά του Ντεμέτρις Νίκολς να απαντήσει και με τρία διαδοχικά τρίποντα να ξαναβάλει τους κυπελλούχους Ελλάδας στο κόλπο, μειώνοντας σε 22-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν πλέον «κολλημένο» το «τριφύλλι» στην πλάτη τους και έδειχναν ανήμποροι να ξεφύγουν στο σκορ. Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους ζορίζονταν στο επιθετικό κομμάτι, αλλά μέσω της εξαιρετικής τους άμυνας κατάφερναν να παραμένουν κοντά στο σκορ. Σ’ ένα δεκάλεπτο με χαμηλή παραγωγικότητα και τις άμυνες να κυριαρχούν, η ΤΣΣΚΑ πήγε στην ανάπαυλα με προβάδισμα πέντε πόντων (35-30).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους «πράσινους» να… ρολάρουν στο παρκέ. Διαδοχικά καλάθια από εξαιρετικές συνεργασίες, πολύ καλές άμυνες κι ένα τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς στο 23’ έβαλε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-38 αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ιτούδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η ελληνική ομάδα συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και το προβάδισμα, παρά τους διαδοχικούς πόντους του Νάντο Ντε Κολό ο οποίος μπήκε στον αγώνα με έντεκα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, ένα νέο τρίποντο του Ρίβερς έβαλε τον Παναθηναϊκό ακόμα και με πέντε πόντους μπροστά (55-50). Στο 30’ το φωτεινό δεκάλεπτο της «Megasport Arena» έγραφε 57-58.

Η «ομάδα του Στρατού» προσπέρασε 61-60 και ο Γιώργος Βόβορα κάλεσε τάιμ άουτ για να σταματήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Ο στόχος του επετεύχθη με τον Ντεμέτρις Νίκολς να παίρνει ξανά το… όπλο του και με προσωπικούς διαδοχικούς πόντους έστειλε την διαφορά στο +5 για τους «πράσινους» (68-63), με έξι λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Πλέον ήταν η σειρά του Ντε Κολό να αναλάβει επιθετικές πρωτοβουλίες για τους Ρώσους και με προσωπικά καλάθια τους έβαλε μπροστά με 69-68, με τρία λεπτά να απομένουν.

Σ’ εκείνο το σημείο αποβλήθηκε με πέντε φάουλ ο Νίκολς, ενώ ένα τρίποντο του Βοροντσέβιτς ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις πόντους για την ΤΣΣΚΑ (72-68) στο 38’. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι κι αυτό του κόστισε καθώς έμεινε πίσω με έξι πόντους διαφορά (64-58, 39’). Με ένα λεπτό να απομένει ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους δύο όταν Παππάς και Σίνγκλετον αστόχησαν στον αιφνιδιασμό. Ένα διαιτητικό «δώρο» στον Φριτζόν στα 49’’ για το τέλος βοήθησε την ΤΣΣΚΑ να ανεβάσει ξανά την διαφορά στους έξι (78-72) και πλέον όλα είχαν κριθεί, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 81-77.

Δεκάλεπτα: 22-19, 35-30, 57-58, 81-77

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (3), Τεόντοσιτς 6, Όγκουστιν 8, Φριτζόν 8 (1), Τζάκσον 9 (1), Αντόνοφ, Βοροντσέβιτς 20 (5), Χίγκινς 4, Χριάπα, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6

Παναθηναϊκός Superfoods (Γιώργος Βόβορας): Σίνγκλετον 8, Νίκολς 20 (3), Ρίβερς 16 (3), Μποχωρίδης 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 3 (1), Γκιστ 8, Μπουρούσης 6, Καλάθης 10 (2)

Πηγή:On Sports