Καλησπέρα κύριοι, ο ΠΑΟΚ πάλεψε και... ζόρισε ως ένα σημείο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε την πρόκριση (88-69) στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι  «πράσινοι» ήταν καλοί μόνο για κάποια διαστήματα στον προημιτελικό Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, με τον Μπουρούση να αλλάζει προς το καλύτερο την εικόνα όσο πατούσε παρκέ (23π.), ενώ Παππάς και Ρίβερς ήταν αρκούντως αποτελεσματικοί για να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που πάλεψε σκληρά, αλλά προδόθηκε από τη διαφορά δυναμικότητας και λύσεων από τον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους (0-8, 2’), που πάτησαν παρκέ με 0/5 σουτ. Ο Πεδουλάκης άμεσα προχώρησε σε αλλαγές και η είσοδος Μπουρούση και Φώτση άλλαξε τα δεδομένα, μετά το 2-13 του Μιλιένοβιτς (4’).

Η μπάλα… ακούμπησε στον Ελληνα σέντερ και ο Παναθηναϊκός έκανε αρχικά σερί 8-0, ενώ με τρίποντο μείωσε στον πόντο (14-15, 8’), με τον Τέιλορ να δίνει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ στο φινάλε της περιόδου (16-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά, με σερί 8-0 (24-19, 11’), ενώ έφτασε και στο 29-22, αλλά ο Κλάντον οδήγησε τους Θεσσαλονικείς σε δικό τους 8-0 (29-30, 15’), ενώ προηγήθηκαν εκ νέου (36-38), πριν απαντήσει ο Μπουρούσης και δώσει το πάνω χέρι στους «πράσινους» στην ανάπαυλα (44-40), με 16 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.

Ο ΠΑΟΚ έφερε ξανά το ματς στα ίσια στην αρχή της τρίτης περιόδου (44-44), αλλά Παππάς και Ρίβερς με δύο τρίποντες βόμβες έκαναν το 50-44, ενώ με δύο γκολ-φάουλ διαμόρφωσαν και την πρώτη διψήφια διαφορά των γηπεδούχων (56-46, 25’), που έφτασαν και στο +11 (59-48). Το μομέντουμ ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού, όμως Τσόχλας και Μιλιένοβιτς μείωσαν στο 60-56 (29’), για να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 64-57.

Οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο φρόντισαν να ανοίξουν την ψαλίδα, ξανά με Παππά και Ρίβερς (72-62, 32’) με τον Καλάθη να μεγαλώνει κι άλλο τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις και… κουράγιο κι έτσι με το τελικό 88-69 οι «πράσινοι» πήραν την πρόκριση για την τετράδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Γιάννης Μπουρούσης δεν έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά δεν έκρυψε πως νιώθει άνετα στη νέα του ομάδα.

Ο διεθνής σέντερ του Παναθηναϊκός Superfoods δήλωσε στην κάμερα της Nova πως «σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήμασταν κακοί. Είναι δύσκολο να παίζεις σε άδειο γήπεδο, αλλά βρήκαμε τις λύσεις και φτάσαμε στη νίκη».

Οσον αφορά το πώς νιώθει στον Παναθηναϊκό, επισήμανε πως «νιώθω άνετος και αυτό πηγάζει μέσα από την ομάδα».

Ο MVP: Στο επίσημο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Μπουρούσης (23π., 7ριμπ.) έκανε τη διαφορά και ήταν ο κορυφαίος πράσινος στον προημιτελικό με τον ΠΑΟΚ.

Ο Σκληρός: Παππάς και Ρίβερς βοήθησαν τα μέγιστα τους γηπεδούχους με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, εκτελώντας τον ΠΑΟΚ.

Ο Αόρατος: Ο Σάιμπερτ δεν βοήθησε τους Θεσσαλονικείς και φάνηκε μόνο στο φινάλε.

Ο Πεσμένος: Ο Νικ Καλάθης δημιούργησε (5ασ.), αλλά ήταν πολύ άστοχος (5/15 σουτ, 0/8 τρίποντα).

Η Γκέλα: Ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετά εύκολα λάθη (17) και δεν μπόρεσε να μείνει ως το τέλος στο ματς.

Η στιγμή: Ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ ως το 30’ (64-57), αλλά στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους 24-12 για τον τελικό του θρίαμβο.

Η διαιτησία: Σχινάς, Ψαριανός, Παντελίδης δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα στο ΟΑΚΑ.

Οι Στρατηγοί: Ο Αργύρης Πεδουλάκης είχε σαφώς περισσότερες λύσεις στον πάγκο σε σχέση με τον Μαρκόπουλο, παρά την απώλεια Νίκολς και Φελντέιν και χάρη σε αυτές πήρε αυτό που ήθελε.

Η εξέδρα: Ο προημιτελικός έγινε χωρίς κόσμο εξαιτίας της τιμωρίας του Παναθηναϊκού από την περσινή σεζόν και το ΟΑΚΑ ήταν άδειο και… κρύο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69.