Καλησπέρα κύριοι, ευεργετική αποδείχτηκε η αλλαγή προπονητή για τον  Παναθηναϊκό, αφού με μαεστρία, ειδικά το τελευταίο τρίλεπτο, οδήγησε τους παίκτες του σε μια άνευ προηγουμένου ανατροπή.  Με περίσσια ψυχή που θύμιζε Εξάστερο, άλωσαν την Γερμανία παρά την προσπάθεια των διαιτητών σε τουλάχιστον 2 φάσεις στο τελευταίο 5λεπτο, να μην τα καταφέρουν.

Με 11-0 στο φινάλε και... καλαθάρα του ονειρικού Νικ Καλάθη (13π., 11ριμπ., 9ασ.) οι «πράσινοι» πήραν μεγάλο διπλό επί της Μπάμπεργκ (83-84) στο ντεμπούτο του Πασκουάλ.

Η ψηλή πεντάδα που επέλεξε αρχικά ο Πασκουάλ, με Νίκολς, Γκιστ, Σίνγκλετον ήταν άκρως αποτελεσματική ώστε να διασφαλιστεί η υπεροπλία στον αέρα. Κοζέρ και Ζήσης το... ένιωσαν με εντυπωσιακά κοψίματα και ο Φελντέιν στην άλλη άκρη, με επτά πόντους οδήγησε στο 9-17 με σερί 10-0 (6:30''), με τον Καλάθη να οργανώνει υποδειγματικά (4ασ.).

Ο Μπουρούσης που μπήκε δεν βοήθησε και η διαφορά ροκανίστηκε από τον Μέλι (15-20, 10') και το γερμανικό σερί 10-0 άλλαξε προβάδισμα (22-20, 12'). Η «πράσινη» απάντηση από τον πάγκο ήταν ο Ρίβερς, ο οποίος ξύπνησε την ομάδα του στην επίθεση (22-28, 13'), πριν το 37-42 της ανάπαυλας.

Η Μπάμπεργκ μπήκε πιο αποφασιστικά στην τρίτη περίοδο, αφού μετά το 39-44 έτρεξε ένα απίστευτο 15-0 με ηγέτη τον Ζήση φτάνοντας στο +10 (54-44, 24'), με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν πατήματα. Αυτά τα βρήκαν μέσω της επιθετικής άμυνας, αφού δύο κλεψίματα του Καλάθη οδήγησαν σε καλάθια στο ανοικτό γήπεδο (58-57) και στο ισόπαλο 60-60 (τρίποντο Μπουρούση), πριν το 63-62 του 30'.

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε, αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά ελέω Κοζέρ και Ζήση (73-64, 33'), με τον Ελληνα γκαρντ να κάνει το 81-73 (36') και τον Τάις να διαμορφώνει ξανά +10 για τους γηπεδούχους (83-73)!

Οι «πράσινοι» έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια για ανατροπή, με Ρίβερς, Γκιστ (γκολ-φάουλ) και Φελντέιν (τρίποντο) και πλησίασαν στον πόντο (83-82, 39')! Οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχισαν τις καλές άμυνες που οδήγησαν σε... σκοτωμένα σουτ και ο Καλάθης σκόραρε για 83-84, με 3,2'' να απομένουν!

Οι διαιτητές πήγαν να τινάξουν το ματς στον αέρα, αφού αρχικά δεν μέτρησαν το καλάθι, μετά το λάθος της γραμματείας να ανάψουν το λαμπάκι της λήξης της επίθεσης και μετά το instant replay είδαν ότι το σουτ του Ρίβερς βρήκε στεφάνη και ο Καλάθης ορθώς πήρε την μπάλα και ευστόχησε.

Ο Μίλερ πήρε την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης, αλλά το σουτ βρήκε σίδερο και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ένα μεγάλο «διπλό»!

Ο MVP: Ο Νικ Καλάθης ήταν εξαιρετικός (13π., 11ριμπ., 9ασ.) και ηγέτης και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη, βάζοντας το νικητήριο σουτ στο Μπάμπεργκ.

Ο Σκληρός: Ο Κέι Σι Ρίβερς ήταν η επιθετική σταθερά του Παναθηναϊκού (18π.) ειδικά όταν στο δεύτερο ημίχρονο το ματς στράβωσε, με συμπαραστάτη τον Φελντέιν (16π.). Από πλευράς Μπάμπεργκ ο Ζήσης ήταν εξαιρετικός (13π.), όπως και ο Στρέλνιεκς (16π.).

Ο Πεσμένος: Ο Βερεμένκο δεν βοήθησε τους γηπεδούχους, μένοντας στους 2π.

Η Γκέλα: Ο Παναθηναϊκός έκανε κάκιστη τρίτη περίοδο, δεχόμενος σερί 15-0 από την Μπάμπεργκ, κάτι που τον ανάγκασε να κυνηγά το σκορ ως το τέλος.

Η στιγμή: Το τελευταίο τρίλεπτο ανήκε στην ελληνική ομάδα, η οποία από το 83-73 (37') έδωσε ρεσιτάλ σε άμυνα και επίθεση και με 11-0 πήρε τη μεγάλη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 37-42, 63-62, 83-84.