Καλησπέρα κύριοι, πριν ξεκινήσει το παιχνίδι δεν υπήρχε τίποτα άλλο στο μυαλό μας πλην μιας άνετης νίκης, επί της Βέροιας των τεσσάρων βαθμών σε 5 αγώνες. Λογαριάζαμε όμως χωρίς τον ξενοδόχο, όπου ξενοδόχος η αδυναμία να αποδώσει η ομάδα επί 90 λεπτά.

Ενώ ξεκινήσαμε ιδανικά με γκολ και 11 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο, με την Βέροια να μην έχει πατήσει σχεδόν στην περιοχή μας, δεν καταφέραμε να διευρύνουμε το προβάδισμα με αποτέλεσμα μετά το 70ο λεπτό να περιμένουμε στωικά την ισοφάριση..... αφού κάθε λεπτό που πέρναγε, η Βέροια κέρδιζε γήπεδο, μέχρι τελικά να κατασκηνώσει εκεί, από το 80ο λεπτό και μετά.

Τα "πήρα" το πρωί διαβάζοντας τα όσα είπε στον Στραματσόνι ο Αλαφούζος "Μπορείς να τον κάνεις Panathinaikos" και ξεσπάθωσα. Δεν γίνεται να πιάνεις στο στόμα σου τον Panathinaikos του τελικού, των ημιτελικών και των δεκάδων προκρίσεων στους 8-16-32 της Ευρώπης, επειδή έκανες 2 καλά εβδομηντάλεπτα, από τα οποία πήρες μόλις ΕΝΑΝ βαθμό!!!

Κοίτα ρε γελοίε, να φτιάξεις ένα σύνολο που να κερδίζει Αγρίνιο, Ξάνθη, Βέροια.... και μετά βάζεις τα γιουσουφάκια σου, να γράφουν για Panathinaikos και Πρωτάθλημα. Που πάμε ρε Καραμήτρο, με παίκτες που μετά το 60 θυμίζουν παλαίμαχους, είτε είναι 20, είτε 30 χρονών? Είτε προέρχονται από γεμάτη ή άδεια χρονιά?

Αυτά τα αποτελέσματα είναι ντροπή ακόμα και για αυτόν τον Παναθηναϊκό.Όσο και αν έχει χαμηλώσει ο πήχης και κάποιοι να πανηγυρίζουν ακόμα και την ήττα στην Θέλτα ή το Χ στην Λιέγη, την Βέροια έχουν απαίτηση να την κερδίσεις..... έστω και αν δεχτείς το ανθρώπινο λάθος του διαιτητή, να μην σφυρίξει πέναλτι εναντίον σου.

Και ναι είναι ανθρώπινο, γιατί αν ήθελε να σε προστατέψει, θα είχε σφυρίξει φάουλ υπέρ του Στιλ και δεν θα υπήρχε φάση. Η σημερινή διαιτησία ήταν από τις καλύτερες που έχω δει στο ελληνικό πρωτάθλημα, όχι γιατί απέφυγε τα λάθη (η Βέροια δικαίως ζητάει ένα πέναλτι), αλλά γιατί άφησε να παιχτεί ποδόσφαιρο, χωρίς να σφυρίζει με το παραμικρό φάουλ.

Η ουσία είναι μία και δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Η ΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΡΟΠΟΝΗΤΗ και μπορεί να βόλεψε τον Αλαφούζο για να βάλει τα λεφτά της πρόκρισης στους ομίλους στην τσέπη, αλλά εμάς αυτή η εικόνα μετά το 60-70 μας εξοντώνει ψυχολογικά. Έχει δημιουργηθεί πλέον μια πεποίθηση, πως αν η ομάδα δεν έχει βάλει 3-4 γκολ μέχρι το 70, τότε θα χάσει ή θα ισοφαριστεί.

Και τι μένει στον κόσμο? Η κλασική μιζέρια.... να μετρήσουμε στον πόντο αν ο γαύρος πέτυχε πέναλτι με οφσάιντ και αν έπρεπε να τιμωρηθεί η έδρα του για τα επεισόδια.... ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ στο ίδιο έργο θεατές.,... ο Παναθηναϊκός κομπάρσος στο γήπεδο και πρωταγωνιστής στις καταγγελίες......!!!!

Απογοητευμένος από την απώλεια βαθμών μετά το 1-1 με τη Βέροια εμφανίστηκε ο Αντρέα Σταματσόνι, αμέσως μετά το τέλος του ματς, τονίζοντας τις ευκαιρίες που είχε ο Παναθηναϊκός να «τελειώσει» το ματς στο πρώτο ημίχρονο.

«Όταν έχεις έξι-επτά μεγάλες ευκαιρίες να τελειώσεις το παιχνίδι και δεν το κάνεις, μπορεί με ένα σουτ να δεχτείς την ισοφάριση. Ξέρω ότι είχαμε κόπωση στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν διαχειριστήκαμε καλά το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο», σχολίασε αρχικά και συνέχισε λέγοντας:

«Είναι σίγουρα ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα, το δεύτερο συνεχόμενο. Το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να συνεχίσουμε την σκληρή δουλειά και να κοιτάξουμε το επόμενο παιχνίδι».

Βέροια: Λόπεθ, Μαλόν, Μαραγκός (58’ Σισοκό), Καλί, Ναβαλόφσκι, Άρτσε, Μπαλάφας, Χαροντάκης (69’ Σισίνιο), Βίτι (90’ Παπαστεριανός), Βασιλαντωνόπουλος, Καπετάνος

Παναθηναϊκός: Στιλ, Κουτρουμπής (80’ Ρέις), Μολέδο, Ιβανόφ, Χουλτ, Μέστο (89’ Ρινάλντι), Γουακάσο, Βιγιαφάνιες, Λουντ, Ιμπάρμπο (71’ Εμποκού), Μπεργκ

ΥΓ, Εγώ αν ήμουν ο Ρινάλντι, δεν θα έμπαινα στο γήπεδο....ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΓΑΜΗΘΕΙ!!!