Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Γράφει ο Μιχάλης

Ο Παναθηναϊκός εγκληματούσε κατά του εαυτού του σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και πέταγε στα σκουπίδια την απόδοση του πρώτου. Χρειάστηκε να εγκληματήσει και η Εφές στο τέλος της κανονικής διάρκειας με το... ηλίθιο φάουλ πάνω στο Τζέιμς για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση και να κερδίσουν όχι μόνο οι πράσινοι τον αγώνα αλλά να πάρουν και την διαφορά που εν τέλει δεν παίζει και κανένα σπουδαίο ρόλο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και αυτό γιατί είχε τρία βασικά στοιχεία σε καλή μέρα.

-Έλεγχο του ρυθμού του αγώνα
-Τα ριμπάουντ
-Ευστοχία στα τρίποντα

Η Εφές κρατιόταν στο παιχνίδι γιατί πολύ απλά τις έδινε το δικαίωμα ο Παναθηναϊκός. Σε σετ παιχνίδι ήταν ανήμπορη να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Ότι έκανε το έκανε σε πρωτεύοντα αιφνιδιασμό. Κανένα πλάνο στο 5 εναντίον 5.

Το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο διάστημα αυτό δεν ήταν άλλο από αυτό που είχαμε αναφέρει και στο ΣΕΦ. Τις εκπληκτικές αμυντικές του επιδόσεις δεν τις αξιοποιεί στην επίθεση. Αντιθέτως οι αντίπαλοι του το κάνουν.

Ένα απλό παράδειγμα

-Ξεκίνημα αγώνα ο Παναθηναϊκός τρώει σίδερα στην άμυνα με την Εφές να έχει ένα καλάθι στα πρώτα πέντε λεπτά. Σκορ; 5-2
-38-25 υπέρ του Παναθηναϊκού και αδράνεια στο τελευταίο 1,5 λεπτό στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση οι πράσινοι. 38-32 στο ημίχρονο.

Η νίκη για τον Παναθηναϊκό είναι τεράστια και για βαθμολογικούς αλλά ψυχολογικούς λόγους ειδικά ενόψει της των τριών μεγάλων παιχνιδιών που έρχονται με Ολυμπιακό (Κύπελλο) και Φενέρ εκτός έδρας καθώς και το εντός με την Μπαρτσελόνα. Δυνατότητες υπάρχουν αλλά η υπέρβαση η Ευρωπαϊκή θέλει και άλλα πράγματα κυρίως συγκέντρωση και αυταπάρνηση για 40 λεπτά και να δημιουργήσει αυτή η ομάδα ΠΑΛΙ το αίσθημα του... φονιά. Να μην χαρίζεται και να μην δίνει το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει μέσα στο ΟΑΚΑ οτι μπορεί να κάνει κάτι καλό.

ΥΓ.1. Ο Τζεντίλε ήταν καταπληκτικός και η κύρια αιτία του φοβερού πρώτου δεκαλέπτου του Παναθηναϊκού. Αυτό που είχα γράψει όμως και μετά τον Ολυμπιακό ισχύει και τώρα. Δεν μπορεί να κριθεί τουλάχιστον για τον επόμενο μήνα. Ένα παιδί 24 ετών με παραστάσεις μόνο εντός της χώρας του έχει έρθει σε ένα μήνα- φωτιά για τον Παναθηναϊκό. Υπομονή και ενθάρρυνση χρειάζεται.

Υ.Γ.2 Ο Μαικ Τζέιμς ήταν ο ήρωας, ο Γιάννης Μπουρούσης βοήθησε σημαντικά αλλά MVP ΚΑΙ σήμερα ήταν ο Κει Σι Ρίβερς. Λίρα εκατό για τους πράσινους και θεωρώ ότι ανεξαρτήτως το πώς θα κυλήσει η χρονιά η φετινή δικαιούται μια γενναία ανανέωση συμβολαίου. Δεν είναι μόνο το αξιόπιστο σουτ. Είναι η άμυνα , η βοήθεια που δίνει στην καλή κυκλοφορία της μπάλας και εν γένει η θετικότατη παρουσία του μέσα στην ομάδα.

Υ.Γ.3 Όπως έγραψα και πιο πάνω ο Μαικ Τζείμς ήταν καθοριστικός με τις βολές του στο τέλος του αγώνα καθώς και στην παράταση. Όμως η παρουσία του στο οργανωτικό κομμάτι της ομάδας ήταν πολύ μέτρια έως κακή. Ειδικά η εμμονή του στο να πασάρει στον αέρα μετά τα pick and roll ήταν εξοργιστική. Δεν τον έχει αυτόν τον ρόλο και στο τέλος των αγώνων ο Καλάθης θα πρέπει να αναλαμβάνει αυτή την δουλειά.

Υ.Γ.4 Η Εφές σκοράρει κατά μέσο όρο 84 πόντους. Στον Παναθηναϊκό έβαλε 70 στην κανονική διάρκεια με πολλά σουτ στο τελευταίο δευτερόλεπτο της επίθεσης και τις βολές στην παράταση.
Είναι πρώτη στα επιθετικά ριμπάουντ στην Ευρωλίγκα. Σήμερα έχασε στον τομέα αυτό 15-11 και στα συνολικά 48-37. Μικρές λεπτομέρειες που πολλές φορές δείχνουν γιατί νικάει μια ομάδα. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι δείχνει και το μέγεθος του… εγκλήματος που πήγε να κάνει κατά του εαυτού του ο Παναθηναϊκός.

Υ.Γ.5 Ο Κρις Σινγκλετον τελείωσε το παιχνίδι με ένα καλάθι. Θα περίμενε κανείς κακό ranking καθώς ήταν άστοχος. Και όμως τελείωσε με 8 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και ο λόγος δεν είναι άλλος από το γεγονός ότι είχε 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 ασίστ.