Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Γράφει ο Μιχάλης

Ο Παναθηναϊκός έχασε από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και σε περίπτωση ισοβαθμίας οι Πειραιώτες υπερτερούν. Ας ξεκινήσουμε από τα τακτικά κομμάτια της αναμέτρησης και ας πάμε στην συνέχεια σε κάποια πιο γενικά.

Η ψυχρή λογική λέει ότι ο Ολυμπιακός κέρδισε γιατί τις… τρικυμίες των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ στο παρκέ μπόρεσε να τις τιμωρήσει. Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ο Παναθηναϊκός με απανωτά κλεψίματα καταφέρνει να προηγηθεί μόλις με 2-5 και ο Μπιρτς δεν χάνει ούτε ένα ριμπάουντ… στην επίθεση από τον Σίνγκλετον που δεν μπορεί να τον σταματήσει.

Στο 24-23 δέχεται επτά συνεχόμενους πόντους από τον Παπανικολάου. Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός σκοράρει μόνο με βολές και ο Παναθηναϊκός είναι μπροστά με 45-48. Επτά λεπτά κάκιστοι οι ερυθρόλευκοι στο set παιχνίδι και όμως η διαφορά είναι στο τρίποντο. Τρικυμία στα τελευταία δυο λεπτά και 10-0 σερί με 4 επιθέσεις ο Ολυμπιακός.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός μειώνει στους τρεις 65-62. Και εκεί δέχεται 8 συνεχόμενους πόντους από τον Παπαπέτρου. Και καλά τα τρίποντα να τα δεχτεί κάποιος. Όταν όμως το 4αρι της αντίπαλης ομάδας στο σημείο εκείνο, σε ένα τέτοιο ματς σου κάνει Coast to Coast και σου καρφώνει την μπάλα τότε δεν δικαιούσαι να θες πολλά από την αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε κάποια διαστήματα ρυθμό στην ΑΜΥΝΑ. Στην επίθεση δεν είχε ποτέ πλην του Τζέιμς με τα ένας εναντίον ενός που έκανε στις αλλαγές των σκριν που πραγματοποιούσε ο Ολυμπιακός, και του Ρίβερς που είναι από τους καλύτερους παίκτες στην Ευρώπη στο να βγει από σκριν και να εκτελέσει σε πρώτο χρόνο. Εκλάμψεις είχε ο Φελντέιν και στο τέλος του αγώνα ο Σίνγκλετον. Πάμε τώρα σε κάποια γενικά στοιχεία που παίζουν το ρόλο τους σε τέτοιου είδους παιχνίδια.

Ψυχολογία.

Ο Ολυμπιακός πλέον έχει ψυχολογία απέναντι στον Παναθηναϊκό. Μπαίνει με το αίσθημα της ανωτερότητας όπως έμπαινε όχι στο πολύ μακρινό παρελθόν ο Κυπελλούχος Ελλάδας. Ακόμα και αν βρεθεί πίσω στο σκορ η διαχείριση του αγώνα γίνεται με μια πρωτοφανή ψυχραιμία για τέτοιο είδους παιχνίδια. Με πρώτο τον Σφαιρόπουλο και ακολουθούν και οι παίκτες.

Την ψυχολογία αυτή την έδωσε ο Παναθηναϊκός στον Ολυμπιακό την σεζόν 2014-2015 που είναι ίσως η μοναδική χρονιά εδώ και 25 χρόνια που πραγματικά ο Παναθηναϊκός είχε μια ομάδα δυσανάλογη του μεγέθους του. Ήρθε η σκούπα με 3-0. Ήρθε και η περσινή χρονιά με τα σουτ του Σπανούλη και ο τροχός γύρισε. Κάθε παίκτης του Ολυμπιακού αισθάνεται ότι μπορεί να γίνει ήρωας. Και σε κάθε αγώνα παρουσιάζεται και κάποιος διαφορετικός.

Οι Έλληνες.

Όσο ο Ολυμπιακός συνεχίζει να έχει συνεισφορά 10 από τους Έλληνες του και ο Παναθηναϊκός -3 οι Πειραιώτες θα έχουν πάντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ το πρώτο λόγο.  Δεν είναι τυχαίο ότι όχι μόνο με τον Ολυμπιακό αλλά και σε άλλα παιχνίδια ο Παναθηναϊκός χάνει τον ειρμό του όταν μπαίνει το ελληνικό στοιχείο μέσα.

Για ακόμα ένα ματς ο Μπουρούσης και ο Παππάς ήταν εκτός κλίματος αγώνα όπως και ο Φώτσης. Αν συνυπολογίσουμε και την κακή βραδιά του Καλάθη μπορεί εύκολα να αντιληφθεί κάποιος  το πλεονέκτημα του Ολυμπιακού . Στο ΟΑΚΑ ήταν ο Πρίντεζης στον πρώτο γύρο, και τώρα ο Παπαπέτρου. Πέρυσι ο Σπανούλης στα playoffs.

Καμία σεζόν δεν τελείωσε και δεν θα τελείωνε και με νίκη του Παναθηναϊκού. Αλλά ο Τσάβι Πασκουάλ θεωρώ ότι έχει ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα που πρέπει να επιλύσει και αυτό δεν είναι άλλο από την ψυχολογία των παικτών του Παναθηναϊκού απέναντι στα ματς με τον Ολυμπιακό. Είπαμε… γύρισε ο τροχός. Και η ευθύνη ανηκει στον Παναθηναϊκό και μόνο.

Υ.Γ. Ξαναλέω ότι αν μου έδιναν μια νίκη σίγουρη του Παναθηναϊκού από τις τρεις αναμετρήσεις του Ιανουαρίου με τον Ολυμπιακό θα έπαιρνα χωρίς συζήτηση αυτή του νοκ-άουτ του Κυπέλλου. Γιατί πολύ απλά αυτή η νίκη δίνει τον έναν από τους τρεις τίτλους που διεκδικεί η κάθε ομάδα στην αρχή της σεζόν. Φυσικά και της Ευρωλίγκα είναι σπουδαία (δεν συζητάμε για το πρωτάθλημα, το θεωρώ καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα παιχνίδι) αλλά εκεί έχει ακόμα πολύ δρόμο.

Υ.Γ.2 Μια απορία προς τα σαιτ, τις εφημερίδες και όλους όσους ασχολούνται μετά από νίκες του Παναθηναϊκού η του Ολυμπιακού. Έχετε την αίσθηση ότι απευθύνεστε σε ιθαγενείς; Τι κακό πράγμα είναι αυτό στους τίτλους… νίκη και βλέπει final four. Ποιο final four  βρε γίγαντα;  Από την 5η η την 6η η ακόμα και την 16η αγωνιστική;

Υ.Γ.3 Κρίση για τον Τζεντίλε είναι εντελώς άστοχη, άδικη και επικίνδυνη να γίνει. Μιλάμε για ένα παιδί 25 ετών πρώτη φορά έξω από την χώρα του με 20 μέρες στην ομάδα και έπεσε πάνω στον μήνα του διαβόλου για τον Παναθηναϊκό. Καμία κριτική τουλάχιστον από μένα ακόμα και αν βάλει 40 πόντους στο επόμενο παιχνίδι.

Υ.Γ.4 Εάν ο Παναθηναϊκός αναζητήσει δικαιολογίες για την ήττα στις βολές που ήταν 28-9 τρία λεπτά πριν το τέλος έχει χάσει το παιχνίδι. Οι πράσινοι δεν έβαλαν την μπάλα μέσα. Δεν πήγαν στις επαφές και είναι λογικό να υπάρχει μεγάλη διαφορά όταν η αντίπαλη ομάδα και σε πέρναγε στα close out στην περιφέρεια εύκολα αλλά και προσπάθησε να βάλει την μπάλα μέσα και να πάρει επαφές. Ακόμα και τα ποσταρίσματα του Τζεντίλε γινόντουσαν με fade away σουτ προς τα πίσω δεν διεκδίκησε κάποια επαφή, ίσως μόνο μια στο δεύτερο ημίχρονο, ο δε Μπουρούσης κοιτούσε πιο πολύ να πασάρει παρά να απειλήσει όσες φορές πήρε την μπάλα μέσα.

Υ.Γ.5 Για ακόμα ένα ματς ο Παναθηναϊκός έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο τέλος του αγώνα. Όπως συνέβη στο Καζάν και στην Μαδρίτη και στην Μόσχα. Μόνο συμπτωματικό δεν πρέπει να θεωρηθεί από τους υπεύθυνους και θα πρέπει να βρεθεί λύση.