Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Οι "πράσινοι" έδειξαν ότι είναι πανέτοιμοι για τον τελικό του Κυπέλλου του Σαββάτου (18/2) και κόντρα στη Δόξα Λευκάδας έκαναν την καλύτερη πρόβα τζενεράλε με τη νίκη τους με 90-61.

Ο Τσάβι Πασκουάλ χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και οι Γκάμπριελ με 17π., Καλάθης με 13 (4/6 τριπ.) και Ρίβερς με τον Παππά με 10 πόντους αντίστοιχα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Όμως αυτό που αξίζει να σημειωθεί ήταν ότι για πρώτη φορά το Τριφύλλι χρησιμοποίησε την τρίτη εμφάνιση σε επίσημο παιχνίδι.

Το ματς

Με τους Καλάθη, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλο, Γκάμπριελ και Σίνγκλετον ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός Superfoods την αναμέτρηση με τη Δόξα Λευκάδας και από τα πρώτα λεπτά οι “πράσινοι” επέβαλαν το ρυθμό τους. Στο 3' το σκορ ήταν 10-4 με 2/2 τρίποντα, ενώ έπαιζαν και πολύ καλή άμυνα.
Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά το Τριφύλλι είχε πολύ καλά ποσοστά στα τρίποντα (5/11) κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (25-10), 1:09 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Από κει και μετά ο Πασκουάλ άνοιξε το rotation και η περίοδος έληξε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 27-15.

Οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το πόδι στο γκάζι... πατημένο και με δύο τρίποντα από Ρίβερς και Φώτση, διαμορφώθηκε το 33-17 στο 13' και μάλιστα οι παίκτες του Καταλανού τεχνικού έπαιζαν πολύ ελεύθερα και πολύ γρήγορα ανέβασαν το σκορ σε υψηλά επίπεδα και ήταν πολύ κοντά σε... ρεκόρ.

Μάλιστα οι “πράσινοι” προσέφεραν σκορ και... θέαμα, με το Νίκο Παππά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων (10π.) και στο 16' το σκορ ήταν 42-19, τρέχοντας ένα επιμέρους 15-4 και ήθελαν από πολύ νωρίς να... τελειώσουν τη δουλειά.

Στα τελευταία δυο λεπτά οι Λευκαδίτες με δύο σερί τρίποντα προσπάθησαν να κατεβάσουν τη διαφορά, αλλά το Τριφύλλι κρατούσε εύκολα τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έτσι το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 51-27, με τον Σίνγκλετον να αστοχεί για λίγο σε τρίποντο πίσω από το κέντρο.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στα πρώτα λεπτά του γ' δεκαλέπτου με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει να βρίσκει στόχο στα τρίποντα, με το Νικ Καλάθη μάλιστα να έχει 4/5. Έτσι στο 23' το σκορ ήταν 62-31, παρόλο που δεν φόρτσαραν και ιδιαίτερα.

Οι “πράσινοι” είχαν καθαρίσει το παιχνίδι από το 27' και ήταν χαρακτηριστικό πως ο Πασκουάλ είχε χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και το Τριφύλλι ήταν έτοιμο να κάνει ρεκόρ. Το σκορ είχε φτάσει στη μέγιστη τιμή του (72-36) παίζοντας στο... ρελαντί και η περίοδος έληξε με 72-39.

Το ματς είχε τελειώσει με το τελικό σκορ να είναι το μόνο που δεν ήταν γνωστό. Ο Παναθηναϊκός είχε χαλαρώσει αισθητά και είχε και είχε κατεβάσει... ταχύτητα, μιας και η διαφορά ήταν σταθερά στους 30 πόντους (77-47) στο 35'.

Έτσι οι “πράσινοι” πήραν εύκολα τη νίκη κόντρα στη Δόξα Λευκάδας με 90-61 και να κάνει ιδανική πρόβα για τον επερχόμενο τελικό Κυπέλλου του Σαββάτου (18/2) κόντρα στον Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 51-27, 72-39, 90-61