Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Καλησπέρα κύριοι, με τον «αέρα» από τη νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τον Γκάμπριελ αρκετά ορεξάτο ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 93-63 των Τρικάλων.

Στο αποτέλεσμα του αγώνα του Παναθηναϊκού με τα Τρίκαλα δύσκολα θα χωρούσε αμφισβήτηση. Στη διάθεση των παικτών του Πασκουάλ όμως χωρούσε, ειδικά μετά από ένα αρκετά απαιτητικό παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο οποίο υπήρξε και παράταση.

Οι αμφισβητίες όμως βρήκαν την απάντησή τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι πράσινοι ήθελαν να «καθαρίσουν» δύσκολα το ματς και το κατάφεραν φτάνοντας έτσι εύκολα στη νίκη 93-63 απέναντι στα Τρίκαλα.

Καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο Γκάμπριελ ο οποίος πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τα πράσινα πετυχαίνοντας 22 πόντους με 6/8 τρίποντα!

Το ματς

Καλή πιεστική άμυνα από το πρώτο λεπτό και εύστοχα σουτ από τη γραμμή του τρίποντου έκαναν τα πράγματα περισσότερο εύκολα για τους πράσινους. Οι παίκτες του Πασκουάλ έβλεπαν ως... βαρέλι το καλάθι. Σούταραν μόνο τρίποντα στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς, και γιατί να μην το έκαναν αυτό, αφού τα πέντε από τα έξι που επιχείρησαν βρήκαν στόχο (15-5).

Το επιθετικό κρεσέντο του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε στην πρώτη περίοδο, ανέβασε τη διαφορά στους 16 (25-9) περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 30-17.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φορτσάτος και στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Οι πράσινοι βελτιώθηκαν περισσότερο στην άμυνα, πήραν εύκολους πόντους στην επίθεση και άρχισαν να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά.

Προηγήθηκαν με 21 πόντους (40-19) πέντε λεπτά πριν το τέλος. Λίγο αργότερα (3’ 06’’) με 23 (44-21), εκτοξεύοντας την στους 27 πόντους (52-25) λίγα δεύτερα πριν την κόρνα.

Όσο καλός ήταν στη δεύτερη περίοδο, τόσο χαλαρός ήταν ο Παναθηναϊκός στην επόμενη. Τα Τρίκαλα το εκμεταλλεύθηκαν, οι παίκτες τους δεν συναντούσαν μεγάλα εμπόδια για να φτάσουν κοντά στο καλάθι και έτσι έριξαν τη διαφορά στους 23, στο τέλος της περιόδου, πετυχαίνοντας συνολικά περισσότερους πόντους από τους γηπεδούχους στο δεκάλεπτο.

Οι πράσινοι διατήρησαν τη διαφορά στα επίπεδα αυτά, στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Βελτίωσαν την άμυνά τους στη συνέχεια και ανέβασαν σταδιακά τη διαφορά τους μέχρι και τους 30 που ολοκληρώθηκε το ματς.

Ο MVP: Ο Κένι Γκάμπριελ ήταν εξαιρετικός από το ξεκίνημα και έσυρε τον… χορό με τα τρίποντα για την ομάδα του.

Ο Σκληρός: Παππάς και Καλάθης ξεχώρισαν για την εικόνα που είχαν στο παρκέ, ο πρώτος κυρίως εκτελεστικά, ενώ από τα χέρια του Καλάθη έφυγαν οι περισσότερες ασίστ (8 από τις συνολικά 29) για τα «πράσινα» καλάθια.

Ο Αόρατος: Ο Χότον δεν φάνηκε στην αναμέτρηση για τα Τρίκαλα.

Η Γκέλα: Σε ένα απόγευμα όπου οι «πράσινοι» έδειξαν όρεξη, ουσιαστικά δεν είχαν κάτι για το οποίο οφείλει να… γκρινιάξει ο Πασκουάλ.

Η στιγμή: Από το πρώτο δεκάλεπτο όλα ξεκαθάρισαν, με τον Παναθηναϊκό να προσφέρει ουσία και θέαμα, με 30 πόντους, 8/13 τρίποντα και 10 ασίστ, ενώ τελείωσε το πρώτο 20λεπτο με 11/18 από τα 6,75μ.!

Η διαιτησία: Ξενικάκης, Ταρενίδης, Εφραιμίδης δεν είχαν προβλήματα στη διαιτησία τους στο ΟΑΚΑ.

Οι Στρατηγοί: Το ζητούμενο για τον Τσάβι Πασκουάλ ήταν να δώσει ανάσες και να γεμίσει μπαταρίες η ομάδα του μετά από ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι όπως αυτό με την ΤΣΣΚΑ και λίγο πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου, κόντρα στη Μακάμπι. Ο χρόνος μοιράστηκε, με τους 12 «πράσινους» να πατούν παρκέ ήδη από το 16’. Οσο για τα Τρίκαλα, ήθελαν, αλλά δεν γινόταν να κάνουν κάτι καλύτερο στο ΟΑΚΑ.

Η εξέδρα: Περίπου 1.500 φίλοι του Παναθηναϊκού βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και απόλαυσαν πολύ ωραίο θέαμα απέναντι στους Θεσσαλούς.

Τα δεκάλεπτα: 30-17, 22-11, 16-17, 25-18

Πηγή: SportFm & Sdna