Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Ο Παναθηναϊκός Superfoods στο πρώτο ημίχρονο δυσκόλεψε μόνος του τον εαυτό του κόντρα στον ΠΑΟΚ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε όπως μπορούσε κι επικράτησε πολύ εύκολα με 89-74.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κατάφερε να διασκεδάσει τις εντυπώσεις μετά την «βαριά» ήττα από την Μπαρτσελόνα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι και οι δώδεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν σκόραραν, με τον Μάρκους Ντένμον να ηγείται σε αυτόν τον τομέα με 17 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ματ Λοτζέσκι κι έντεκα ο Ίαν Βουγιούκας. Εξαιρετικός και ο Νικ Καλάθης με έντεκα πόντους και δώδεκα ασίστ.

Για τους ηττημένους ο Κέβιν Ντίλαρντ ξεχώρισε με 22 πόντους, αλά αποχώρησε τραυματίας λίγο πριν το φινάλε.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει το ενδιαφέρον του στον αγώνα της προσεχούς Πέμπτης (19/10) με την Μπάμπεργκ στο ΟΑΚΑ, για τη δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Η εξέλιξη του αγώνα.

«Ζεστός» ξεκίνησε τον αγώνα ο Παναθηναϊκός ο οποίος προηγήθηκε με 12-4 στο 5’, έπειτα από τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «κόλλησαν» με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να μειώσει σε 12-10. Το 17-14 που διαμόρφωσε ο Ζακ Όγκαστ με ωραίο λέι απ μετά από το πάσα του Καλάθη δεν ήταν διαφορά ασφαλείας και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-19 μετά από τυχερό τρίποντο του Τριτς. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το χρονικό διάστημα οι νταμπλούχοι είχαν μόλις 6/11 βολές.

Η δεύτερη περίοδος φάνηκε ότι ανήκε στο «τριφύλλι», καθώς ήταν πιο παραγωγικό σε σχέση με το προηγούμενο κομμάττι του αγώνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είδε τον ΠΑΟΚ να προηγείτα 24-23 στο 14’ με μία βολή του Τριτς, όμως ακολούθησε ένα επιμέρους σκορ 9-2 με το οποίο διαμορφώθηκε το 32-24 και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ. Εκμεταλλευόμενοι το χαλάρωμα του Παναθηναϊκού, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 43-39 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός φόρτσαρε με σκοπό να τελειώσει τον αγώνα. Ο Μάρκους Ντένμον και ο Ματ Λοτζέσκι έδωσαν λύσεις έξω από τη γραμμή των 6,75μ. κι έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Μάλιστα το δεύτερο διαδοχικό τρίποντο του «Λότζο» εκτόξευσε τον Παναθηναϊκό στο +14, 59-45 στο 26’.

Ενδιάμεσα ο Ίαν Βουγιούκας είχε πρωταγωνιστήσει στη φάση του αγώνα όταν ρόλαρε στην εσωτερική και κάρφωσε δυναμικά παίρνοντας και το φάουλ. Το πόδι παρέμενε κολλημένο στο γκάζι και στο 28’ μετά από τρίποντο του Ντένμον και κάρφωμα του Βουγιούκα το +19 ήταν γεγονός (66-47). Ο Μήτογλου έστειλε την διαφορά στους 22 πόντους (69-47) κι όλα είχαν τελειώσει, ενώ στο 30’ ο φωτεινός πίνακας έγραφε 72-50, μ’ επιμέρους σκορ 29-11 σε αυτό το σημείο του ματς.

Πλέον με τον νικητή του αγώνα να έχει ξεκαθαρίσει, ο Πασκουάλ έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες οι οποίοι δεν παίζουν πολύ συνήθως. Οι «πράσινοι» όποτε μπόρεσαν πρόσφεραν και θέαμα στους περίπου 4000 φίλους τους που βρέθηκαν στις εξέδρες και η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή με 89-74, φτάνοντας στη δεύτερη νίκη του στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 19-19, 43-39, 72-50, 89-74

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ντένμον 17 (5), Βουγιούκας 11, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 11, Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 5 (1), Παππάς 5, Γκιστ 5, Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ 2, Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 6 (2)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 22 (2), Κλάασεν 3, Μαργαρίτης 4, Κατσίβελης 15 (1), Τζόουνς 11 (2), Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 11, Καρράς, Τσόχλας 1, Καραμανώλης, Τρίτς 7 (2)