Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Καλησπέρα κύριοι (αν και ορισμένοι είστε κύριοι μόνο όταν η ομάδα πάρει το παιχνίδι, λες και δεν έχει δικαίωμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ κατά τη διάρκεια του 40λεπτου), μέσα στην καταχνιά μας (λόγω ποδοσφαίρου και ΑΟ) ήρθε για άλλη μια φορά ο Εξάστερος και με τις αχτίδες των έξι αστεριών του, γέμισε με φως τη ζωή μας (έστω και για λίγες ώρες).

Ένα σχόλιο μόνο από εμένα για το παιχνίδι και αυτό δανεικό: Ο Καλάθης (που παίρνει τζάμπα λεφτά ντε που λέει και ο γκουρού και πολλοί δικοί μας) σε 33:38 λεπτά είχε 14 πόντους, με 6-10 δίποντα 60%, 0-4 τρίποντα (τα δύο τελείωνε απλά ο χρόνος), 2-2 βολές, μοίρασε 7 ασίστ (και την κρίσιμη και υπέροχη στον Γκιστ), κατέβασε 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη, και είχε +12 στο +/-. Α ...και καθοριστικός στο 5-15 και 0-11 στο τέλος... (Λεωνίδας Χατζηχαραλαμπόπουλος)....

Τα υπόλοιπα από το On Sports

Με τεράστια ανατροπή στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε νικηφόρα από το κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στη φετινή Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 71-68 των «ερυθρόλευκων», στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με τους Πειραιώτες να χάνουν την μπάλα στο φινάλε και τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν με ένα σερί 15-2.

Ο Καλάθης ήταν απολαυστικός με 14 πόντους, οκτώ ριμπάουντ κι επτά ασίστ, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς σκόραρε 13 με καθοριστικά τρίποντα. Για τον Ολυμπιακό ο Μακ Λιν ξεχώρισε με 18 πόντους.

Πλέον ο Παναθηναϊκός αφήνει πίσω του την αναμενόμενη νίκη στο εξοχικό και στρέφεται στην έναρξη της Ευρωλίγκας και στο πρώτο παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα την προσεχή Παρασκευή (13/10).

Η εξέλιξη του αγώνα

Καλό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που με τρίποντο του Λοτζέσκι και φλότερ του Καλάθη ξέφυγε 7-2 αρκετά νωρίς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τους Πρίντεζη και Παπανικολάου κι «έτρεξαν» ένα σερί 9-0 με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι (11-7). Ο Γκιστ και ο Σίνγκλετον όμως απάντησαν με καρφώματα για το 11-11, πριν διακοπεί ο αγώνας για τηλεοπτικό τάιμ άουτ στο 6’. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμα και με τέσσερις πόντους διαφορά (15-11), αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-15, χάρη σε βολές του Πρίντεζη σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Ο Ρίβερς βρήκε το χέρι του στη δεύτερη περίοδο και κατάφερε να κρατήσει τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, παρά το γεγονός ότι δεν έπαιζαν καλά. Το πρόβλημα στα ριμπάουντ ήταν εμφανές -με τον Βουγιούκα να μην έχει καλή απόδοση- για τους νταμπλούχους οι οποίοι ωστόσο με τρίποντο του Παππά στο 16’, προσπέρασαν με 26-27.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Μακ Λιν σκόραρε παίρνοντας και το φάουλ, αναγκάζοντας τον Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό είχε αποτέλεσμα, καθώς με σουτ του Λοτζέσκι στο 19’, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 34-33 και ήταν σειρά του Σφαιρόπουλου να διακόψει τη ροή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 5-0 και προηγήθηκαν 38-34, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 40-36.

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός έπαιξε πολύ καλή άμυνα. Οι «πράσινοι» έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα μέσω της άμυνας τους. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Ίαν Βουγιούκα και με διαδοχικούς πόντους κοντά στο καλάθι κατόρθωσε να κλείσει την περίοδο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (54-52).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με σερί 5-0 για τους γηπεδούχους και στο 59-52 ο Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ βλέποντας το παιχνίδι να ξεφεύγει από τα χέρια των παικτών του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με εννιά πόντους διαφορά (61-52), όμως το «τριφύλλι» κατάφερε να αντιδράσει και στο 38’ μείωσε στους δύο πόντους (66-64) με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς. Νέο τρίποντο του Αμερικανού διαμόρφωσε το 66-67, ενώ ο Γκιστ στα 18’’ έγραψε το 66-69 μετά από φοβερό σύστημα του Πασκουάλ κι ασίστ του Καλάθη ο οποίος είχε κλέψει λίγο νωρίτερα. Ο Μακ Λιν μείωσε με τυχερό καλάθι (67-68), αλλά ο Γκιστ με ψυχραιμία από τις βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακ Λιν 18, Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς 2, Τιλί, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2), Τόμπσον 13 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκιστ 13, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14, Αντετοκούνμπο 5 (1)