Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Καλησπέρα κύριοι, με πρωταγωνιστές τους Νικ Καλάθη και Νίκο Παππά ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας εύκολα την ανεβασμένη Εφές με 90-79.

Στο 700ο παιχνίδι του στα ευρωπαϊκά κύπελλα, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός κι έφτασε στην ενδέκατη νίκη του σε 16 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα. Αυτό το ροζ φύλλο αγώνα τον εδραιώνει στην πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Νικ Καλάθης έδειξε ότι δεν επηρεάστηκε καθόλου από τον τραυματισμό του και ήταν ο κορυφαίος για τους «πράσινους» με 17 πόντους κι εννιά ασίστ, ενώ σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε και η απόδοση του Νίκου Παππά (16 π.), με το «τριφύλλι» να σουτάρει πάντως συνολικά πολύ καλά από μακρινή απόσταση (14/26 τρίποντα). Ιδιαίτερη ήταν και η στιγμή λίγο πριν το φινάλε που ο Κέι Σι Ρίβερς αποθεώθηκε απ' όλο το γήπεδο, παρά το γεγονός ότι ήταν άποντος και φαινόταν... πεσμένος ψυχολογικά, με τον κόσμο να αναγνωρίζει τη συνολική του προσφορά τις δύο τελευταίες σεζόν.

Για τους ηττημένους, ο Τζος Άνταμς σημείωσε είκοσι πόντους, αλλά στην άμυνα δέχτηκε περισσότερους, ενώ14 πρόσθεσε ο Μπροκ Μότουμ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν το πρώτο καλάθι του αγώνα μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 11-2 και προηγήθηκε με 11-4 στο 5’, με τον 29χρονο να ευστοχεί από μακριά σ’ ένα δύσκολο τρίποντο. Στο 7’ η αναμέτρηση λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ κι ενώ ο Μπράουν είχε διαμορφώσει το 11-6. Το τρίποντο του Άνταμς έφερε την Εφές στο δίποντο (11-9), αλλά από εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα έκανε σερί 10-0 και ξέφυγε με 21-9, με τον Καλάθη να φτάνει τους επτά πόντους και να σκοράρει έπειτα από εντυπωσιακό κλέψιμο στον Άνταμς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» μπροστά με 23-12, δείχνοντας διάθεση να κυριαρχήσουν απόλυτα.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε το «τριφύλλι» να συνεχίζει να διατηρεί μία διαφορά, αν και οι Τούρκοι κατάφεραν χάρη κυρίως στον Κρούνοσλαβ Σίμον αλλά και στον Άνταμς να μαζέψουν το σκορ (29-21, 15’). Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Νίκο Παππά να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο μπροστά στον Ντάνστον κατάφεραν να ξεφύγουν 34-22, πριν διακοπεί η ροή του αγώνα για τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Λεκαβίτσιους στο 18’ έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 14 (39-25). Το ημίχρονο έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Μάρκους Ντένμον με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο το 47-33 που ήταν και το σκορ στην ανάπαυλα.

Ο Άνταμς έδινε... ανάσες στην Αναντολού Εφές στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως και ο Παναθηναϊκούς απαντούσε με τον Καλάθη να φτάνει τους 14 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν συνεχώς στόχο από μακριά και ο Σίμον «έγραψε» το 54-43, όμως ήταν η σειρά του Ντένμον να απαντήσει για το 57-43 στο 24’. Το τρίτο τρίποντο του Νικ Καλάθη διαμόρφωσε το 60-45 και πλέον ήταν φανερό ότι οι Τούρκοι του Αταμάν θα χρειάζονταν ένα θαύμα. Στο 27’ έγινε η φάση του αγώνα με τον Καλάθη να υψώνει και τον Γκιστ να καρφώνει εντυπωσιακά στο αντίπαλο καλάθι για το 64-49. Δύο σερί τρίποντα από Παππά και Λοτζέσκι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 19 πόντους για πρώτη φορά (70-51) στο 29’ και στο ΟΑΚΑ επικρατούσε πανζουρλισμός. Τελικά στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 70-56 και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει.

Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και στην τελευταία περίοδο με τον Παναθηναϊκό να ευστοχεί σε διαδοχικά τρίποντα και να διατηρεί το προβάδισμα του σε υψηλά επίπεδα. Μάλιστα οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ συνδύαζαν ουσία και θέαμα με τον κόσμο να απολαμβάνει την... παράσταση που έδινε το συγκρότημα του Καταλανού. Οι πρωταθλητές Ελλάδος άφησαν λίγο το πόδι από το... γκάζι στο φινάλε και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 90-79.

Δεκάλεπτα: 23-12, 47-33, 70-56, 90-79

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8, Ρίβερς, Παππάς 16 (4), Ντένμον 9 (3), Γκιστ, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 9 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο 6

Αναντολού Εφές (Εργκίν Αταμάν): Λέντο, Μπράουν 6, Μπατούκ 4 (1), Μότουμ 14 (1), Άνταμς 20 (3), Στίματς 4, Μουσταφά, Ντράγκιτς 6, Ντάνστον 12, Σίμον 13 (1)

Πηγή:OnSports