Η θέση προσφέρεται για διαφήμιση

Καλησπέρα κύριοι, μόλις επέστρεψα από την Αθήνα όπου είχα μεταβεί για να παρακολουθήσω την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού μας με την πιο κάλπικη ομάδα της Euroleague. Από αυτό το ταξίδι κρατώ την ατμόσφαιρα του ΟΑΚΑ, την συνεύρεση με φίλους του Greenmood και την πίστη πως η ομάδα με όποιον και να βρεθεί στους 8 με μειονέκτημα έδρας θα το παλέψει μέχρι τέλους.

Τα υπόλοιπα σχετικά με το παιχνίδι, φαντάζομαι πως οι περισσότεροι τα έχετε διαβάσει από εχτές, οπότε θα περιοριστώ σε αναδημοσίευση του κεντρικού ρεπορτάζ του On Sports, το οποίο είναι πολύ κοντά στις απόψεις μου.

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίους τους τρεις διαιτητές του αγώνα νίκησε τον Παναθηναϊκό Superfoods στο ΟΑΚΑ με 85-87.

Ο Ντάνι Ιερεθουέλο, ο Νταμίρ Γιαβόρ και ο Φερνάντο Ρότσα υπέγραψαν με τα αλήτικα σφυρίγματά τους τη νίκη των «ερυθρόλευκων» οι οποίοι μόνο έτσι θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη από το ΟΑΚΑ. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε ολόκληρη την τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με βολές και γι' αυτόν τον λόγο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί πάλι οι τρεις ρέφερι που φορούσαν πορτοκαλί αντί για κόκκινα, αλλά άπαντες κατάλαβαν τις προθέσεις τους, έδιναν συνεχώς φάουλ υπέρ του Ολυμπιακού ο οποίος «δραπέτευσε» με μία πολύτιμη αλλά γεμάτη «σκιές» νίκη.

Πλέον οι «πράσινοι» έπεσαν στο 14-10 και θα συνεχίσουν τη δύσκολη μάχη για την τετράδα.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους, ενώ ο Τζέιμς Γκιστ σημείωσε 21 πόντους, αλλά αποβλήθηκε με πέντε φάουλ, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Προσπάθησε και ο Κρις Σίνγκλετον με 13 πόντους. Για τους νικητές, πέραν των διαιτητών, ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ ο Ρόμπερτς έκανε το ματς της ζωής του με 18.

Η εξέλιξη του αγώνα

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού Superfoods στον αγώνα. Οι «πράσινοι» στα πρώτα τρία λεπτά σκόραραν μόλις έναν πόντο με βολή του Σίνγκλετον και δεν ήταν «ζεστοί», καθώς έχασαν εύκολα σουτ που συνήθως τα έχουν. Παρ’ όλα αυτά στην άμυνα τα κατάφερναν καλά, καθώς δεν επέτρεψαν πολλούς πόντους στους αντιπάλους τους και στο 5’ το σκορ ήταν 1-3. Ο Γκιστ με τρίποντο έγραψε το 4-3 ενώ ο Καλάθης πόσταρε τον Μάντζαρη για το 6-3. Στο 7’ οι δύο αντίπαλοι ήταν ισόπαλοι 8-8 και η αναμέτρηση διεκόπη λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν μέχρι και το 11-11. Σ’ εκείνο το σημείο ο Γκιστ ευστόχησε από κοντά και ο Γκάμπριελ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό έγραψε το 16-12, αλλά ο Ρόμπερτς με τρίποντο μείωσε 16-15. Ξανά ο Γκιστ έγραψε το 18-15 με τον Μακ Λιν 0,2’’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου να διαμορφώνει το 18-16 που ήταν το αποτέλεσσμα στο 10’.

Ο Άντριαν Πέιν αποτέλεσε παράγοντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ο Αμερικανός κάρφωσε δύο φορές δυναμικά στο καλάθι του Ολυμπιακού, ενώ πρόλαβε να κερδίσει και τρία φάουλ σε διάστημα τριών λεπτών. Ωστόσο ο Ρόμπερτς θυμήθηκε να κάνει το παιχνίδι της ζωής του κόντρα στον Παναθηναϊκό κι έφτασε τους εννιά πόντους με τρία τρίποντα σε 13 λεπτά. Οι ψηλοί της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ είχαν φορτωθεί όλοι με φάουλ. Ο Γκάμπριελ με τρία, ο Σίνγκλετον και ο Γκιστ με δύο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 29-23 κάνοντας ένα σερί 9-0 με τη βοήθεια των ρέφερι που το είχαν πάρει επάνω τους. Το τρίποντο του Παπαπέτρου από τη γωνία διαμόρφωσε το 23-32 και ο Πασκουάλ πήρε αμέσως τάιμ άουτ στο 15’. Ο Σίνγκλετον συνδέθηκε από μακριά με το καλάθι για το 26-32. Την ώρα που οι γηπεδούχοι έχαναν εύκολα σουτ, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λέι απ και ξέφυγαν για πρώτη φορά με δέκα πόντους (26-36, 17’). Ο Γκιστ με κλέψιμο κι ασίστ για τον καλάθι βοήθησε να μειωθεί η διαφορά στους οκτώ (30-38, 18’) και ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά για τον Παναθηναϊκό που ήταν πίσω με 13 πόντους (30-43, 19’) και οι ρέφερι συνέχιζαν να τα βλέπουν όλα ερυθρόλευκα. Το ημίχρονο τελικά έληξε με (34-43) και οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν να ανέβουν ένα... βουνό στο υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός ήξερε ότι πρέπει να δυναμώσει στην άμυνά του και να βρει εύκολους πόντους στην επίθεση για να επιστρέψει στο ματς. Αυτό συνέβη στο δίλεπτο 24’-26’ και με τρίποντο του Καλάθη και κάρφωμα του Γκιστ η διαφορά έπεσε στους επτά (45-52, 26’) και ο Σφαιρόπουλος πήρε τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά λύσεις και στο 28’ ξέφυγαν με 59-46 και ο Τσάβι Πασκουάλ πήρε εσπευσμένα τάιμ άουτ, καθώς τα πράγματα συνέχιζαν να είναι εξαιρετικά δύσκολα. Η άμυνα λειτούργησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά η επίθεση ήταν απαράδεκτη. Κάπως έτσι στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 50-62.

Ένα σερί 6-0 στα πρώτα δύο λεπτά βοήθησε τον Παναθηναϊκό να μειώσει σε 56-62 στο 33’. Ο Παναθηναϊκός επέστρεφε και οι διαιτητές ανέλαβαν δράση με διαδοχικά σφυρίγματα υπέρ του Ολυμπιακού στο 34’ και με το σκορ στο 57-65. Οι «πράσινοι» πάλευαν απέναντι σε οκτώ παίκτες και δεν ήταν καθόλου εύκολο το έργο τους να επιστρέψουν στον αγώνα. Ο Καλάθης μείωσε με γκολ-φάουλ σε 60-67 στο 35’. Ο ίδιος μείωσε στο 62-67 στο 36’. Ο Μπράουν έκανε μεταφορά και η αναμέτρηση διακόπηκε για τάιμ άουτ. Το σκορ με βολές έγινε 64-70 αλλά ο Ρίβερς με τρίποντο στο 38’ έγραψε το 67-70. Ο Τζέιμς στο 39’ με λέι απ έφερε το ματς στον πόντο (69-70) και όλα ήταν ορθάνοικτα με 1’55’’ να απομένει για το φινάλε του ντέρμπι. Το κάρφωμα του Γκιστ στο 1’19’’ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 71-70. Ο Ολυμπιακός με βολές του Σπανούλη ισοφάρισε 71-71 στα 55’’ για το τέλος. Οι διαιτητές αρνήθηκαν φάουλ στον Ρίβερς στα 38’’ κι αφού είδαν το ριπλέι έδωσαν κατοχή στον Παναθηναϊκό με 35,2’’ για το φινάλε. Ο Τζέιμς δεν μπόρεσε να σκοράρει και οι διαιτητές εδωσαν την μπάλα στους Πειραιώτες με 33’’ για το τέλος. Ο Σπανούλης αστόχησε στο σουτ που θα έδινε προβάδισμα στον Ολυμπιακό και ο Τζέιμς έχασε την μπάλα στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού και το τελικό 71-71 οδήγησε τους δύο αντιπάλους στην παράταση.

Δώρο βολές με το ξεκίνημα του έξτρα πενταλέπτου και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 72-71, αλλά ο Καλάθης σκόραρε για το 73-72. Ο Γκιστ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 41’ και ο Μακ Λιν με μία βολή ισοφάρισε 73-73. Ξανά ο Καλάθης πόσταρε τον Σπανούλη για το 75-73, αλλά ο Πρίντεζης ισοφάρισε 75-75. Ο Ρίβερς από την κορυφή σκόραρε για τρεις και για το 78-75.

Η αλητεία των διαιτητών συνεχίστηκε καθώς έκλεισαν τα μάτια στο 43’ και αντί για φάουλ υπέρ του Τζέιμς έδωσαν υπέρ του Ρόμπερτς ο οποίος μείωσε 78-77 από τη γραμμή. Νέες βολές για τον Παπανικολάου που έβαλε μία και ισοφάρισε 78-78 στο 43’. Ο Παναθηναϊκός έβαζε κανονικούς πόντους και με τρίποντο του Καλάθη προηγήθηκε 81-78. Νέο φάουλ και καλάθι αυτή τη φορά από τον Σπανούλη που ισοφάρισε σε 81-81 με 1’35’’ για το τέλος. Ο Καλάθης κέρδισε φάουλ 1’25’’ πριν το τέλος και τις εκτέλεσε με καθυστέρηση αφού ως συνήθως κάτι κοιτούσαν οι διαιτητές. Με 1/2 έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 82-81 στο 44’. Ο Ρόμπερτς έβαλε τρίποντο στο 44’ και μπροστά τους «ερυθρόλευκους» με 84-82. Φάουλ στον Καλάθη δεν δόθηκε, ενώ μετά δόθηκαν δώρο βολές στον Ρόμπερτς για το 82-86 στα 35’’. Ο Τζέιμς μείωσε σε 84-86 και ο Γιαβόρ έδωσε τη χαριστική βολή με φάουλ στα 4,4’’ για το τέλος. Ο Παπαπέτρου έβαλε την πρώτη αλλά έχασε τη δεύτερη, ο Τζέιμς με το σκορ 84-87 κέρδισε φάουλ με 2,8’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Αμερικανός έχασε την πρώτη κι έβαλε άθελά του τη δεύτερη και όλα τέλειωσαν με τον Ολυμπιακό να νικάει χάρη στους διαιτητές με 85-87.

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-43, 50-62, 71-71 (κ.α.), 85-87 παρ.

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9, Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (1), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 23 (2), Αντετοκούνμπο

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακ Λιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (1), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2, Πρίντεζης 15 (2), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (4), Ουίλτζερ 1